![Ovo će vas iznenaditi: Da li ste znali da je jako bitno u kojem položaju pijete lijekove](https://www.bl-portal.com/wp-content/uploads/2022/10/lijekovi-800-1-300x186.jpg)
Ovo će vas iznenaditi: Da li ste znali da je jako bitno u kojem položaju pijete lijekove
06.02.2025. | 20:26Da li znate u kom položaju treba uzimati lIJek da bi on najbrže djelovao?
Držanje i položaj tijela mogu napraviti ogromnu razliku u tome kako vaše tijelo apsorbuje tablete. U stvari, određene poze čak mogu da odlože apsorpciju lijekova za više od sat vremena, prema novoj studiji objavljenoj u časopisu „Fizika tečnosti“.
Naučnici sa Univerziteta Džons Hopkins koristili su kompjuterske modele zasnovane na magnetnoj rezonanciji da bi otkrili kako položaj osobe utiče na to kako se lijek rastvara u stomaku. Tim je testirao četiri položaja: stojeći, ležeći na leđima, na lijevoj strani i na desnoj strani.
Ispostavilo se da je uzimanje pilule dok ležite na desnoj strani daleko najbolja opcija, standardna pilula se rastvara za samo 10 minuta. Sjedeći položaj koji se pokazao efikasnim je stajanje, bilo je potrebno 23 minuta da se lijek rastvori, što je tek nešto brže nego kada je osoba na leđima. Najsporije se apsorbuje kada osoba leži na lijevoj strani, u kom slučaju je otapanje trajalo do 100 minuta.
– Veliko je iznenađenje da položaj tela ima tako veliki uticaj na to koliko brzo će se tableta rastvoriti – rekao je Rajat Mital, viši autor studije i stručnjak za dinamiku fluida u Džons Hopkinsu.
Zašto je to tako?
Sve se svodi na anatomiju želuca, način na koji se sadržaj kreće kroz njega – i, donekle, gravitaciju. Većina tableta ne počinje da se apsorbuje i ne deluje sve dok se sadržaj ne „premjesti“ iz želuca u crijeva. Što je pilula bliže donjem dijelu stomaka, antrumu, brže počinje da se rastvara.
Antrum se, međutim, ne nalazi direktno na dnu stomaka, već se kod većine ljudi nalazi malo udesno. Stoga, ako osoba leži na lijevoj strani, pilula će se teže „probiti“ do antruma i crijeva. S druge strane, ako ležite na desnoj strani, pilula će ‘pasti’ u stomak odmah pored antruma, omogućavajući joj da lako izađe.
Ovo otkriće moglo bi da bude veoma korisno kod pacijenata koji su nepokretni, odnosno prikovani za krevet, prenosi Krstarica.