Ozbiljan problem ili samo prolazna faza: Ovo može biti uzrok za mucanje kod djece
07.05.2024. | 16:36Mucanje se u dječijoj dobi može pojaviti u periodu intenzivnog razvoja govora, odnosno u dobi između druge i treće godine djetetovog života.
U toj fazi, dijete želi mnogo toga reći, ali još nije spremno za spretnu motoričku izvedbu riječi ili rečenica koje želi izgovoriti.
Životna dob
Tokom govorno-jezičkog razvoja već od najranije dobi kod neke djece možemo primijetiti da ne govore glatko. Mucanje najčešće započinje u djetinjstvu, ali se može pojaviti u bilo kojoj životnoj dobi. Kako bismo uopšte razumjeli šta je to mucanje, moramo prvo znati kakav je to govor za koji možemo reći da teče glatko, odnosno da je tečan.
Tečan govor je onaj govor u kojem usklađeni pokreti govornih organa oblikuju pravilan ritam, visinu, naglasak i melodiju riječi ili rečenice. Tako mucanje definiramo kao sindrom brojnih obilježja na govornom, jezičkom, psihološkom, tjelesnom i socijalnom području.
Jačina varira od blažih pa sve do teških oblika mucanja, koji ometaju čovjekovo svakodnevno funkcioniranje.
Intenzivni razvoj
Mucanje se u dječijoj dobi može pojaviti u periodu intenzivnog razvoja govora, odnosno u dobi između druge i treće godine djetetovog života. U toj fazi, dijete želi mnogo toga reći, ali još nije spremno za spretnu motoričku izvedbu riječi ili rečenica koje želi izgovoriti. Tako često možemo čuti kako dijete zastajkuje u govoru, kako ponavlja dijelove govora, oklijeva, ubacuje razne poštapalice, produžuje glasove.
Različiti uzroci
Logoped je taj koji će procijeniti hoće li to dijete zaista mucati jednog dana ili je to samo prolazna faza normalnog govornog razvoja. Uzroci mucanja su različiti i različito utječu na svakoga od nas. Veoma je bitno znati postoji li neko u porodici ko muca, je li odrasla osoba ili dijete koje muca imalo neki stresni događaj u svom životu.
Složen problem
Mucanje je složen problem na kojem se mora raditi na više nivoa te su potrebni strpljenje i upornost najviše onih kojih se moraju suočiti, upoznati, ali i prihvatiti samog sebe kao osobu koja muca.
Kod kuće ne skrećite djetetu pažnju na njegov govor, osigurajte djetetu mirnu atmosferu, igrajte se s njim, pokušajte što manje svojim izrazom lica pokazati da nešto nije uredu, upoznajte okolinu s djetetovim problemom. Neki terapijski postupci se upravo i temelje samo na radu s roditeljima, jer su oni ključni faktor u govorno-jezičkom i, uopšte, cjelokupnom razvoju djeteta.
Oni su ti koji će mu osigurati uslove u kojima će se osjećati sigurno. Ukoliko primjetite da dijete ne govori tečno ili da pokazuje neke znakove mucanja, trebate se što prije obratiti stručnjaku.