Pedijatri ističu tri vrste hrane najzdravije za rast djece
01.12.2024. | 10:37Mnogi roditelji znaju kako je “prisiljavanje” djece da konzumiraju određene namirnice prava borba. Potrošite vrijeme i trud pripremajući nutritivno bogat obrok za cijelu porodicu, samo da djeca na kraju taj obrok ne žele ni da probaju, već bi radije jeli nešto brzo i nezdravo.
Kao i za odrasle, važno je da djeca jedu zdravu hranu koja pozitivno utiče na njihovo ukupno zdravlje, a samim tim i na razvoj. Posebno djeca moraju redovno da konzumiraju voće i povrće, tvrdi pedijatar dr. Andrev Elliston za Parade. „Što je hrana raznovrsnija po kategorijama i bojama, to bolje, jer različite vrste voća i povrća sadrže različite vitamine i mikronutrijente koji se često povezuju sa bojom namirnice“, objašnjava on.
Djeca treba da jedu voće ili povrće u svakom obroku
Sa njim se složio i pedijatar dr. Natasha Agbai, koja savjetuje roditelje da svakodnevno dodaju voće ili povrće u obroke svoje djece, ističući: „Ove namirnice su bogate hranljivim materijama i vlaknima i nude niz esencijalnih vitamina i minerala koji podržavaju rast i razvoj djeteta. Dosljedno uključuju voće i povrće ne samo da pomaže u ispunjavanju dnevnih nutritivnih potreba, već i jača zdrave navike u ishrani od najranijeg uzrasta.“
Kao dr. Elliston, Ph.D. Agbai tvrdi da je važno da roditelji stalno serviraju djeci različite namirnice tokom obroka, a da se trude da voće i povrće serviraju u različitim oblicima: od sirovog, kuvanog na pari, pečenog ili pripremljenog u smutiju. Sve ovo je važno da bi se deci omogućilo da otkriju nove ukuse i teksture, prenosi Index.
Takođe, pedijatar smatra da djeci nije potrebno služiti posebne obroke u odnosu na ostatak porodice. „Pripremanje odvojenih ‘dječjih’ obroka može poslati poruku da preferencije djece uvijek treba da imaju prednost ili da ‘moraju’ da jedu različitu hranu. Umjesto toga, pokušajte da organizujete porodične obroke tako da svi dijele isti nutritivno uravnotežen obrok. Uvijek uključite nešto što vi znajte da će se djetetu dopasti, ali nemojte oklijevati da dodate nešto što bi moglo da izazove njihove preferencije ukusa“, savetuje dr. Agbai za parade.
Raznovrsna hrana bogata hranljivim materijama je neophodna za podršku rastu dece. Pedijatri tvrde da postoje tri vrste namirnica koje su najzdravije i koje bi u nekom obliku trebalo da budu na jelovniku djece svakog dana.
Cijela zrna
Djeca često ne dobijaju dovoljno vlakana, a uvođenje više cijelih žitarica u njihovu ishranu može pomoći u ispunjavanju ove potrebe.
„Vlakna su uobičajena hranljiva materija koja nedostaje djeci. Čak devet od desetoro djece ne konzumira preporučeni dnevni unos vlakana prema Institutu za medicinu“, kaže dr. Agbai dodaje: „Nedostatak vlakana može izazvati probleme kao što je zatvor. Američka akademija za pedijatriju preporučuje da djeca konzumiraju najmanje pet grama vlakana više od svog uzrasta. Na primjer, sedmogodišnjak treba da konzumira oko 12 grama vlakana po dan.“
Primjeri namirnica koje su odlične od cijelog zrna su zob, kinoa, bulgur, smeđi pirinač, proso i heljda. Jednostavna zamjena obične testenine, tortilje ili belog hleba za verzije od cijelog zrna može pomoći. Pravljenje ovsene kaše ili tosta od integralnog hleba za doručak je još jedan način da uvedete ove namirnice u svoju ishranu.
Zeleno lisnato povrće
Dr Elliston navodi zeleno lisnato povrće kao jednu od najbogatijih namirnica koje djeca mogu da jedu. Osim što je bogato vlaknima, zeleno lisnato povrće sadrži i brojne hranljive materije koje podržavaju rast, uključujući folnu kiselinu i gvožđe.
S obzirom na to da mnoga djeca ne vole da jedu zeleno lisnato povrće, roditelji mogu da ga „sakriju” dodavanjem u tjesteninu i slično, ali pedijatar smatra da je neku djecu veoma teško podstaći da jedu povrće. U ovom slučaju savetuje da im se ponudi više voća umjesto povrća.
„Ako dijete jede razne vrste voća, ono dobija mnogo potrebnih hranljivih materija. Briga o zdravlju deteta koje gotovo da ne jede povrće, ali zato jede različite vrste voća, mnogo je lakša jer znam da ono unosi dovoljno važne hranljive materije“, objasnio je za Parade. On, međutim, želi da naglasi da voće nije isto što i voćni sok i savetuje roditelje da ne razmišljaju o davanju voćnog soka deci ekvivalentno jelu voća.
Jaja
Još jedna važna namirnica za rast djece na listi dr. Elistonova jaja. Oni su bogat izvor proteina, holina (važan za razvoj mozga i zdravlje kostiju), folne kiseline (važne za mozak i imuni sistem), fosfora (podržava zdravlje kostiju) i luteina (ključ za vid). Jaja sadrže i vitamine A, D, E i B grupe, prenosi Parade.
Pedijatri ističu da su svjesni da je neku djecu veoma teško podstaći da jedu određene namirnice, ali savjetuju roditeljima da ne odustaju prelako.
„Istraživanja pokazuju da čak i odrasli moraju dvadeset puta da probaju novu hranu prije nego što im se zaista dopadne, a decu je teško ubediti da probaju makar jedan ili dva puta. Preporučujem roditeljima da samo nastave da nude raznovrsnu hranu i modeliraju zdravu hranu. navike u ishrani njihove dece.“ , ističe dr. Elliston.
Pedijatar dr. Agbai smatra da roditelji treba da daju primer deci kada je ishrana u pitanju. „Veće je da će djeca probati novu hranu ako vide da njihovi roditelji uživaju u njoj. Na primjer, ‘ukradanje’ brokolija iz tanjira vašeg djeteta zato što je ‘tako dobro’ može im pokazati koliko volite da jedete zdravo“, kaže ona.