Pet trikova za rezervaciju apartmana: Kako da izbjegnete zamke i izaberete savršen smještaj

26.11.2024. | 22:42

Iz kog ugla je fotografija smještaja usnimljena, koliko su stare recenzije gostiju, sa koliko zvjezdica je smještaj ocijenjen – na sve ovo, ali i još neke pojedinosti treba obratiti pažnju prilikom rezervacije apartmana putem neke od platformi ako želite da smještaj koji odaberete bude komforan.

Koje su to cake koje domaćini koriste kako bi smeštaj predstavili u boljem svjetlu, objasnila je stručnjak za putovanja.

Bilo da je u pitanju službeno putovanje ili beg iz grada za vikend, smještaj igra važnu ulogu u kompletnom doživljaju. Ipak, neki domaćini koji svoje smještajne jedinice oglašavaju putem popularnih platformi, često ne misle na goste i njihov komfor, već samo na to kako da zarade što više, pa se služe raznim taktikama i trikovima za privlačenje gostiju.

Srećom, iskusni putnici su, za godine i godine putovanja i bukiranja smještaja, sve te trikove domaćina naučili, i sada manje iskusnim putnicima daju savete kako da na prevare na platformama ne nasjednu i na šta tačno da obrate pažnju prilikom rezervacije. Ovih 5 stvari su najvažnije i mogu vam sačuvati ne samo novac, već i vrijeme i nerve.

Slika ne govori uvijek više od 1.000 riječi

Fotografisanjem prostora iz određenog ugla može se stvoriti iluzija prostranosti i dobrog osvetljenja, čak i kada je u pitanju apartman od samo 20-ak kvadratnih metara. “Kada gledate fotografije smještaja obratite pažnju na namještaj – da li je možda previše izdužen ili je možda ogledalo stvara osjećaj prostranosti”, navela je Tami Bar. Slikanje prostora u širokougaonom, panoramskom režimu je samo jedna od taktika domaćina.

Rejting smještaja je jako važan

“Iz mog iskustva, rezervisanje smještaja koji ima manje od 4,5 zvezdica može biti potencijalno jako rizično, naročito ukoliko putujete na duži vremenski period”, upozorila je Bar, ekspert za putovanja. Još je rizičnije bukirati smeštaje koji nemaju ni jednu ocjenu gostiju. U tom slučaju dobro bi bilo pretražiti tog domaćina na platformi i informisati se o drugim smještajima koje on eventualno izdaje, pa pogledati njihove ocene. Ili, na kraju krajeva, potražiti taj isti smeštaj na Guglu.

Važno je i koliko su stare recenzije gostiju

Ako su rezencije gostiju starije od 2 godine, to takođe može biti “crvena zastavica”, upozoravaju iskusni putnici. Bilo da je u pitanju kraće ili duže odsjedanje u smještaju, važno je da on bude komforan, čist i u skladu sa svim savremenim normama (kako bezbjednosnim, tako i tehnološkim). “Recenzije starije od 2 godine mogu ukazivati na to da smještaj dugo nije izdavan, što potencijalno može značiti i da nije održavan u međuvremenu, ili da ne zadovoljava osnovne funkcionalnosti”, pojasnila je Ber.

Komunikacija sa domaćinom može otkriti dosta toga

Prije rezervisanja smještaja uvijek je dobro stupiti u kontakt sa domaćinom (najbolje putem platforme ili mejla, kako bi ostao pisani trag) i dodatno provjeriti da li su sve navedene informacije o smještaju aktuelne: da li Wi-Fi funkcioniše, da li parking dostupan ako je tako naznačeno, da li u smještaju postoji fen, aparat za kafu i slično. Osim toga, način komunikacije sa domaćinom vam može otkriti i da li je u pitanju neka prevara ili vam otkriti neke detalje koji će biti odlučujući faktor prilikom rezervisanja.

Obavezno pročitajte recenzije gostiju i odgovor domaćina

Posljednje i najvažnije od svega jeste da pročitate komentare gostiju o smještaju i odgovore domaćina na njih. “Ne postoji veći znak upozorenja od nekulturnih odgovora domaćina na negativne recenzije gostiju i i javnog nepoštovanja gostiju”, navela je Ber. Način na koji domaćin smaštaja odgovara na recenzije koje su gosti ostavili na platformi vam može otvoriti oči i poštedeti vas neprijatnosti prilikom rezervisanja, a kasnije i boravka u smeštaju.