Pirotehnika nije za djecu! Evo šta učiniti ako dođe do povrede zbog petarde
27.12.2023. | 14:17Petarde su strogo zabranjene, što mnogi ne znaju ili ne žele znati. O petardama i pirotehnici u Studiju 4 “HRT” govorili su dječji hirurg Rok Kralj i glavni vatrogasni komandant Slavko Tucaković.
“Pirotehnika nije za djecu te je u slučaju njihovog korištenja, potreban nadzor roditelja. S njom treba rukovati neko ko poznaje načine kako postupati pravilno. Najčešće povrede su opekotine, ali u najvećem broju slučajeva nije potrebno za hospitalizaciju. Ipak, ako se radi o maloj djeci i neopreznom rukovanju, povrede dovode do amputacije prstiju i slično”, rekao je Rok Kralj, doktor medicine, dječji hirurg iz Klinike za dječije bolesti Zagreb.
Ako dođe do nezgode, prije samog odlaska u bolnicu povređenom se mora pružiti prva pomoć. Kralj poručuje da su najčešće u pitanju šaka ili lice.
Ako je u pitanju šaka, na povređeno mjesto treba staviti vlažnu gazu s većim brojem zavoja te potom nazvati hitnu.
Međutim, ako dođe do amputacije, amputirani dio trebalo bi staviti u gazu te potom u dvije kese s vodom i ledom na temperaturi od 4 stepena Celzijusova, u slučaju da postoji mogućnost replantacije oštećenog uda.
Takođe, vrijeme dolaska je važno te bi se u periodu od 12 sati trebala izvesti replantacija, rekao je Kralj.
“Paljenje otvorenih plamenova u prostorijama, netestirane lampice za božićno drvce i druge dekoracije dovode do požara”, upozorio je Slavko Tucaković, glavni vatrogasni komandant RH.
Još je dodao:
“Neoprezno odlaganje pepela i petardi u kante isto dovodi do požara i opasnih posljedica te je potrebno pepeo odložiti u metalne kante dok se skroz ne ohladi”, poručio je Tucaković.
Naglašava i da vatrogasni putevi u gradovima moraju biti slobodni kako bi vatrogasci u slučaju nezgode mogli stići i pomoći.
Tucaković šalje preporuku gradonačelnicima koji organizuju vatromete u centru grada da mjesto na kojem je to dopušteno treba označiti i ograditi. Mnogi gradovi su to i učinili.
Prijatelji životinja mole sve da ne koriste nikakvu pirotehniku. Poručuju da će time dati pozitivan primjer djeci, koja korištenjem pirotehnike ostaju bez prstiju i očiju, a ujedno će spasiti divlje, domaće i kućne životinje od straha i pogibelji te zaštititi okolinu, prenosi “Index”.