Plikovi, infekcije i i na kraju gangrena: Evo šta slijedi ukoliko se ova bolest ne liječi

03.11.2024. | 21:18

Dijabetes je hronični, neizlječivi sistemski poremećaj metabolizma koji se karakteriše hiperglikemijom – trajno povišenim nivoom glukoze (šećera) u krvi.

Dijabetes nastaje usljed prestanka ili nedovoljnog lučenja insulina, hormona koji se stvara u pankreasu. Ovaj poremećaj ometa normalan metabolizam ugljenih hidrata, masti i bjelančevina (proteina).

Iako se za dijabetes zna odavno, ipak se može smatrati bolešću savremenog doba, budući da je najčešći uzrok njenog nastanka moderan način života koji podrazumijeva stres, nepravilnu ishranu i nedostatak fizičke aktivnosti, što sve dovodi do pojave gojaznosti.

Jedan od uzroka nastanka šećerne bolesti je nasljedni faktor, što znači da se bolest direktno prenosi na djecu.

Međutim, na ispoljavanje bolesti utiču i neki drugi faktori tako da ne znači da će djeca naslijediti dijabetes.

Kao jedan od uzroka nastanka bolesti se javljaju i druge hronične bolesti, poremećaji u radu nadbubrežne žlijezde, hipofize ili štitne žlijezde.

U rizične faktore se ubraja i pretjerano konzumiranje slatkiša, prekomjerno unošenje hrane, gojaznost, nedostatak fizičke aktivnosti, sklonost ka infekcijama i stresu.

Do pojave bolesti može doći i kod osoba koje koriste lijekove protiv protiv hroničnih oboljenja disajnih puteva, bubrežnih i kožnih oboljenja, diuretike, antireumatike.

Dijabetes se najčešće javlja u starijem životnom dobu kao posljedica opštih degenerativnih i sklerotičnih promjena u organizmu (koje zahvataju i pankreas), a kod mladih osoba može nastati usljed izvjesnih nasljednih poremećaja ili oštećenja pankreasa.

Najčešći simptomi su: pojava česte i jake žeđi, učestalo mokrenje, neobjašnjiv gubitak tjelesne težine, povećana potreba za hranom i čest osećaj gladi, slaba cirkulacija, svrab po koži, suva koža, sporije zarastanje rana po tijelu, česte infekcije, zamagljen vid, malaksalost, umor, trnjenje ruku i nogu.

Dijabetes tip 1

Dijabetes tip 1 se najčešće javlja kod osoba mlađih od trideset godina starosti i to uglavnom u vrijeme puberteta. U osnovi ovog oboljenja se nalazi autoimuni proces koji uništava beta-ćelije pankreasa pri čemu dolazi do stvaranja vrlo male količine ili do totalnog prestanka stvaranja insulina. Lečenje ovog tipa dijabetesa uključuje terapiju insulinom, dijete i fizičku aktivnost.

Dijabetes tip 2

Dijabetes tip 2 je najčešći oblik dijabetesa. Ovaj tip se najčešće javlja kod osoba starijih od 40 godina koje su gojazne. Kod osoba sa dijabetesom tip 2 pankreas proizvodi veoma malu količinu insulina ili je organizam postao otporan na ovaj hormon. Terapija kod ovog tipa bolesti je poseban režim ishrane, primena oralnih anti-dijabetika i umjerena i redovna fizička aktivnost. Ukoliko ovo ne da željene rezultate, u terapiju se uvodi insulin.

Trudnički dijabetes

Ovo je oblik šećerne bolesti koji nastaje zbog promjena u hormonskoj ravnoteži u tijelu žene i koje mogu dovesti do poremećaja u lučenju insulina, što uzrokuje povećane vrednosti šećera u krvi. Trudnice starije od 25 godina, koje su bile gojazne i pre trudnoće, imaju povećan rizik od razvoja trudničkog dijabetesa, naročito one koje imaju i genetske predispozicije za nastanak ove bolesti.

Često se nivo glukoze stabilizuje nakon porođaja, ali žene koje su bolovale od dijabetesa u toku trudnoće su podložnije nastanku šećerne bolesti tipa 2.

Ukoliko se dijabetes ne liječi mogu nastati razne teške komplikacije: hiperglikemijska koma, očna oboljenja (glaukom, katarakta), kardiovaskularna oboljenja (povišen krvni pritisak, koronarna bolest srca, degenerativne promjene na krvnim sudovima), dijabetesno stopalo (infekcije, plikovi, žuljevi, gangrena), bolesti bubrega, oštećenje nerava.

Zdrave životne navike i redovni pregledi i analize mogu da spriječe nastanak ili dalje napredovanje ove bolesti.