Pomoć kod “muških problema”: Sedam recepata za prostatu
11.05.2019. | 01:55Magazin “Ruski travar” preporučuje biljke i namirnice koje pomažu kod “muških problema”. Prvi savjet ruskih ljekara je da čovjek u trećem dobu svakod dana šeta.
Muškarci koji dugo sijede na poslu ili ispred televizora imaju neuporedivo više problema sa prostatom od onih koji su fizički aktivni. Ovo se naročito odnosi na pripadnike trećeg doba. Dakle, prvi savjet ruskih ljekara je da muškarac mora svakodnevno da šeta, ide pješice umjesto kolima, a ukoliko radi za stolom treba često da ustaje i korača, makar po sobi.
Uvećana prostata je bolest modernog muškarca koji sedelačkim načinom života narušava svoje zdravlje. Muškarci tek kada počnu da noću često mokre ili danju da otežano mokre obrate pažnju na uvećanu žlijezdu. Uvećana prostata pritiska bešiku i otežava mokrenje, a svremenom može dovesti i do ozbiljnijih komplikacija i oštećenja urinarnog trakta. Već poslije pedesete godine bi svaki muškarac trebalo da ide na redovne kontrole kod doktora. Ukoliko su simptomi blagi, mogu se pobijediti određenim namirnicama, toplim kupkama i biljnim preparatima. Ukoliko ne bude poboljšanja, obavezno treba posjetiti ljekara.
1. Zeleni čaj umjesto kafe
– Kofein je diuretik i podstiče mokrenje, a nalazi se i u čokoladi i gaziranim pićima. Zeleni čaj je neuporedivo zdraviji način “buđenja”, ali se ne preporučuje ljudima sa visokim pritiskom. U tom slučaju je bolje rješenje čaj od hibiskusa. Zeleni čaj sadrži moćne antioksidanse koji uništavaju bakterije i viruse, pojačavaju imunološki sistem i bore se protiv nekoliko oblika raka, uključujući rak prostate. Zeleni čaj smanjuje rizik od infekcije kod prostatitisa.
2. Biljna mješavina
– Čajna mješavina koja sadrži biljke (mala mlječika, uva, list breze, rusomača, poljski rastavić i kukuruznea svila) relativno brzo smiruju upalu prostate, smanjuje otok i sprečava razvoj infekcije. Sve ove biljke i pojedinačno su odlične za urinarni trakt.
3. Sok od sjemenki lubenice
– Sjemenke lubenice su odlične za detoksikaciju, poboljšavaju rad bešike i čiste bubrege. Četiri kašike sjemenki se samelju ili dobro izgnječe, pa se kuvaju u litar vode desetak minuta i ostave da se ohladi. Sok se čuva u frižideru i pije nekoliko dana.
4. Čaj od korijena koprive
– Ukoliko se pojavi osip ili uznemiri stomak, ne treba više piti ovaj čaj. Takođe, čaj od koprive nije dobar za visok pritisak. Za sve ostale recept je jednostavan – kašika čaja se prelije sa dva decilitra ključale vode.
5. Čaj od hibiskusa
– Čaj od hibiskusa ne sadrži kofein, dobar je za krvni pritisak i ima antikancerogena svojstva. Ovaj čaj ima pozitivan učinak na prostatu, a pravi se od suvih ili svježih cvjetova. Pije vruć ili hladan.
6. Čaj od kamilice
– Čaj se koristi kao protivupalni i kao sredstvo za zaceljivanje rana, a pravi se od latica biljke.
7. Sjemenke bundeve i lana
– Svakog dana treba pojesti punu šaku neprženih sjemenki bundeve. Ovo sjeme je dobar izvor cinkari, minerala ključnog za zdravlje prostate.
Izvor:(Novosti.rs)