Proljetne alergije: Šta raditi, šta izbjegavati i šta konzumirati

14.03.2021. | 09:54

Budući da nastupa doba godine u kojem se, osim standardnih gripa i prehlada, borimo i sa sve većim problemom pandemije Corona virusa, u svemu se čini da zapostavljamo još jedan čest zdravstveni problem.

Proljeće, naime, redovno donosi i sezonske alergije, čiji simptomi nikako nisu bezazleni. Donosimo savjete koji vam mogu koristiti kako se izboriti s proljetnim alergijama

Antihistaminici i alternative

Počnite koristiti antihistaminike rano u sezoni prije nego što se pojave simptomi. Uzimajte ih neposredno prije odlaska na spavanje, kako biste izbjegli pospanost tokom dana. Nakon uzimanja četiri do šest sedmica možete postati neosjetljivi na ove lijekove. Moraćete preći na drugi lijek otprilike naredne dvije sedmice, a zatim se vratiti svojoj uobičajenoj terapiji.

Pokušajte kombinovati esencijalna ulja limuna, lavande i peperminta ako tražite prirodnu alternativu lijekovima protiv alergija koji se izdaju bez recepta. Sve tri kombinacije stvaraju potpuno prirodni antihistaminik. I glavni bonus – ne možete razviti imunitet na esencijalna ulja! Eterična ulja imaju do 500 hemijskih sastojaka, dok sintetički lijekovi imaju manje od 10, što mikrobima olakšava mutaciju i nadmudrivanje lijeka.

Testirajte se na alergije.

Polen, plijesan, ljubimci

Ne otvarajte prozore u kući i automobilu u vrijeme najveće koncentracije polena u zraku.

Ne zaboravite uključiti ventilator u kupaonici dok se tuširate, kako biste spriječili plijesan, koja je glavni alergen.

Nemojte dopustiti da vaši ljubimci (posebno dugodlaki) spavaju u vašem krevetu, jer mogu nositi pelud u krznu.

Ne parkirajte svoj automobil ispod drveta.

Probiotici, omega-3 i vitamini

Probajte uzimati što više grčkog jogurta ili kupite probiotik. Jedite hranu koja sadrži omega-3 masne kiseline. Riba je sjajan izvor ove masne kiseline koja dokazano smanjuje upalu koja doprinosi simptomima alergije.

Uzmite kašičicu meda dnevno. Neki kažu da svakodnevna konzumacija meda prije sezone alergija može pomoći vašem tijelu da se navikne na polen i imunizira vaše tijelo protiv njega.

Svakog dana jedite luk. Sadrži kvercetin, koji dokazano pomaže kod simptoma alergije.

Uzimajte što veće količine vitamina C dnevno. Sprječava stvaranje histamina – koji doprinosi suzenju, suvišnoj sluzi i curenju iz nosa.

Isprobajte dva puta dnevno 50-75 miligrama ekstrakta lopuha. Studije su pokazale da može biti jednako efikasan kao i antihistaminik bez recepta.

Savjeti

Trenirajte popodne, kad je koncentracija polena u zraku najniža, ili se držite zatvorene teretane.

Sunčane naočare neka postanu vaš najbolji prijatelj. Kad izađete vani, spriječiće polen da vam ulazi u oči.

Skidajte cipele i presvlačite se kad se kući vratite naveče, kako biste izbjegli raznošenje polena po cijeloj kući.

Istuširajte se prije nego što odete u krevet, kako biste isprali polen s kose i tijela.

Držite kuću suvom, češće perite posteljinu, redovno usisavajte, piše “Azra.ba”.