Psihičke, ali i po znanje: Zaključavanje ostavlja teške posljedice na učenike
15.04.2021. | 10:31Mjere zaključavanja u Austriji imaju teške posljedice po đake, kako psihičke, tako i po znanje.
Istraživanje instituta “Lernkvadrat” je pokazalo da je kod polovine đaka nestanak školske rutine i socijalnih kontakata dovelo do gubitka želje za učenjem.
Više od 40 odsto roditelja, koji su ispitani, smatraju da je došlo do pogoršanja znanja njihove djece. Jedna četvrtina uz to kaže da su tokom zaključanosti djeca počela da prikazuju znake ovisnosti – od video-igrica, slatkiša do alkohola.
Roditelji đaka uzrasta od srednje škole tvrde da je znanje djece, prije svega, iz matematike, njemačkog i engleskog palo. Kada je riječ o osnovcima, više od dvije trećine roditelja uviđa pogoršanje znanja svojih mališana.
Najveći problem za vrijeme učenja na daljinu roditelji vide u nedostatku ličnog kontakta sa drugom djecom i nastavnikom, te i nestankom rutine. Svaki peti tvrdi da nema podsticaja za učenje za djecu, kao i da su mališani izloženi stresu.
Tek svaki 12 ukazuje na probleme s tehničkim uređajima. Isto tako roditelji uočavaju i posljedice po psihičko zdravlje đaka za vrijeme pandemije.
Četiri od deset roditelja kaže da su im djeca postala troma, prije svega dječaci. Više od jedne četvrtine roditelja uz to dodaje da su im djeca češće neraspoložena, svadljiva, prije svega djevojčice.
Inače učenje na daljinu je, prema roditeljima, veliko opterećenje za porodice.
Tako 57 odsto kaže da moraju češće da pomažu djeci nego što je to ranije bilo potrebno, i to ponajviše u organizaciji učenja, ali i razumijevanju zadataka.