Psiholog savjetuje: Kada i na koji način roditelji treba da se umiješaju u dječije svađe
31.10.2022. | 19:23Mnogi roditelji su skloni da upadnu u svađu djece, ali često ćete čuti savjet da je bolje dopustiti deci da sami riješe sukob.
Sukobi i svađe na igralištu mogu da budu trenuci učenja koji dovede do toga da djeca uče o empatiji i razvijaju društvene vještine koje im pomažu da steknu prijatelje u budućnosti, prenosi “Fatherly”.
Roditeljska intervencija pri sukobu nije uvijek najpametniji izbor, ali postoje trenuci kada je neophodno da roditelji uskoče.
“Roditelji ili bilo koja druga odrasla osoba uvijek treba da se umiješa u svađu ukoliko vide da postoje naznake maltretiranja”, kaže Holi Šifrin, profesor psihologije na Univerzitetu Meri Vašington.
“Nasilno ponašanje ima za cilj da nanese štetu drugom djetetu, posebno ako postoji razlika u moći – počinilac je stariji i krupniji. Ukoliko postoji bilo kakva fizička opasnost, roditelji treba da ‘uskoče’ u sukob i zaštite svoje dijete ili spriječe da ugrozi tuđe”, kaže psiholog.
“Kad počne sukob, najbolje je da pustite djecu da probaju sama da riješe problem. Deca kroz ova rana iskustva uče vještine pomoću kojih komuniciraju sa drugima i rješavaju probleme. Kad roditelji uvide da se sukob pogoršava, a ne poboljšava, vrijeme je da se umiješaju. Najbolje je da imaju takav pristup u kom će natjerati djecu da iznesu svoj slučaj, ali i mišljenje kako bi riješili ovaj sukob. Takođe, roditelj može da ponudi rješenje za spornu situaciju”, kaže Šifrin, prenosi portal “Ona“.
Evo kako intervenisati ako dođe do sukoba na igralištu:
– Osim ako nije u fizičkoj opasnosti, pokušajte da dozvolite djeci da sama riješe sukob
– Ako eskalira, priđite djeci da porazgovarate
– Neka svako svojim riječima ispriča svoju stranu priče
– Pomozite im u donošenju rješenja
– Nemojte nametati sopstvena rješenja
– Vratite ih igri i nemojte pokazivati ljutnju
Važno je podsticati kod djece načine konstruktivnog rješavanja sukoba.
Treba da nauče da mogu da se posvađaju i ostanu prijatelji. Djeca iz sukoba mogu naučiti i kako da se zauzmu za sebe, da iznesu svoj stav, da argumentuju, prihvate tuđe argumente, kako da drugima daju pravo da razmišljaju drugačije i kako ponovo da dovedu odnos u ravnotežu.