Psiholozi izdvojili dvije osobine koje otkrivaju da je neko imao teško djetinjstvo

16.01.2025. | 22:16

Iako trauma iz detinjstva može uticati na ljude na mnogo načina, terapeuti i psiholozi se slažu da postoje određeni znaci koji su zajednički ljudima sa sličnim borbama.

S obzirom na to da su osobe sa traumom u detinjstvu sklonije psihičkim i fizičkim problemima u odraslom dobu, važno je suočiti se sa posljedicama teškog djetinjstva kako bi se prekinuo krug.

Dva su znaka koji otkrivaju da je neko imao teško detinjstvo:

Pretjerano su svjesni raspoloženja i emocija drugih ljudi

„Hipervigilencija“ je odbrambeni mehanizam za decu iz nestabilnog porodičnog okruženja jer često moraju da posmatraju svoju okolinu kako bi procijenili sopstvenu bezbjednost i udobnost među ljudima oko sebe.

Bilo da se radi o prepoznavanju raspoloženja svojih roditelja ili razumijevanju atmosfere u dnevnoj sobi prije ulaska, nisu se fokusirali na sopstvena osjećanja i potrebe.

„Zato se mnogi od nas bore sa socijalnom anksioznošću. Kada smo u grupi ljudi, sva naša energija se troši na prilagođavanje tuđim mislima ili brigu o tome šta drugi misle o nama, umjesto da se fokusiramo na sopstveni unutrašnji svijet“, rekao je psiholog dr Nikol LePera na TikToku, prenosi Index.hr.

Takođe, kratkoročna društvena tolerancija može biti znak da trauma iz detinjstva još uvijek utiče na sposobnost osobe da ostane prisutna tokom interakcije sa drugima.

Muče se sa posvećenošću u romantičnim vezama ili se prebrzo zaljubljuju

Prema mišljenju stručnjaka, traume iz djetinjstva se manifestuju i u odnosima čovjeka u odraslom dobu. Bilo da se radi o brakovima, dugotrajnim vezama, povremenim ili povremenim vezama, takvi ljudi se bore sa balansiranjem.

Često su odvojeni od sopstvenih emocija, osjećanja i potreba, što im otežava pronalaženje ispunjavajućih odnosa ili održavanje zdravih odnosa.

„Definitivni simptom traume iz djetinjstva je pokušaj da teška osoba bude dobra prema nama. U odraslom dobu, njihovi odnosi se svode na pokušaj da ta disfunkcionalna, štetna, teška i toksična osoba bude dobra prema njima“, rekao je terapeut za traumatologiju iz djetinjstva Patrik Tihan u razgovoru sa dr Ramani na TikTok-u.

S druge strane, neki odbijaju da se potpuno posvete partneru ili vezi, više brinući o očuvanju sopstvenog mira nego da eksperimentišu ili izražavaju svoja osjećanja. Ovo ne samo da izaziva izolaciju, već i sprečava ljude da zacijele te rane iz djetinjstva.

Suočavanje sa traumama iz djetinjstva i prepoznavanje njihovih suptilnih efekata na odnose odraslih i emocionalno zdravlje ključno je za prekid ciklusa bola i stvaranje ispunjenijeg života.