Razvoj dječijeg crteža: Tužna djeca manje koriste boje

27.02.2023. | 09:27

Razvijanje kreativnosti u današnjem digitalnom svijetu važnije je nego ikad. Kod djece taj razvoj kreativnosti i kreativnog razmišljanje započinje crtanjem. Crtanje nije samo ugodno provođenje vremena, ono djeci pomaže da izraze svoju osobnost, emocije, maštu, ali je isto tako važno i za vježbanje koordinacije i motorike koja je baza svega.

Takođe, razvoj dječjeg crteža može dati mnogo informacija o razvoju i potrebama djece. Neki testovi inteligencije (npr. Goodenough test crteža) baziraju se na slici, tj. crtežu ljudske figure, čija procjena posredno govori o intelektualnim sposobnostima djeteta.

U radu s djecom crtež može poslužiti na dva načina:

Kao oblik dijagnostike – kroz crtež se procjenjuju djetetove sposobnosti, emocionalne i socijalne vještine…

Kao oblik terapije – crtanjem se može izraziti neka trauma, proraditi tuga, strah…

Reći da pojedini crtež ukazuje na tačno pojedinu emociju nije moguće – crtež je pomoćno dijagnostičko sredstvo, iako neke zakonitosti u “tumačenju” značenja crteža postoje:

Sitni, stisnuti likovi često ukazuju na emocionalnu povučenost, sramežljivost;

Tužna, bolesna djeca i/ili djeca sniženih intelektualnih sposobnosti manje koriste boje;

Crnom bojom se boje “strašne” stvari ili predmeti ili osobe;

U crtežu porodice često se veličinom pojedinih članova može procijeniti ko je “dominantan” lik (najveći nacrtan lik), ta dominacija može biti ili u količini ljubavi koju dijete osjeća za roditelja i roditelj za dijete ili u količini strogoće koju roditelj pokazuje djetetu.

Dakle, crtežom se mogu dobiti neka vrlo okvirna tumačenja djetetovog emocionalnog života i nikada crtež ne smije biti jedino dijagnostičko sredstvo. Isto tako, treba imati na umu da se struktura crteža mijenja kod djeteta, čak i kroz par dana, te da je od crteža puno važnije i indikativnije tumačenje koje dijete daje onome što je nacrtalo.

FAZE

Crtež djeteta se razvija kroz nekoliko faza. I samo savladavanje (grafomotoričko) crtanja pojedinih likova razvija se po određenom rasporedu.

  1. Faza šaranja – od 1. do 3. godine

– škrabanje, nasumično crtanje. Djetetov je crtež potpuno slučajan, neprepoznatljiv.

– dijete ne crta s namjerom, nego crtežu nakon što je nacrtan daje značenje.

– važniji je proces crtanja nego produkt – što će crtanjem nastati.

– najčešće se crtaju krugovi, te se spajanjem krugova i crta stvaraju prvi likovi sa značenjem.

  1. Faza simboličnog crteža – od 3. do 6. godine

– postoji namjera da se nešto nacrta – ideja koja vodi proces crtanja.

– crtež čovjeka se sastoji od kruga koji je glava, te crta koje predstavljaju ruke i noge (javlja se oko 3. godine). Najčešće nema razlike između crteža čovjeka i životinja. Tokom te tri godine dešava se razvoj dječjeg crteža čovjeka – polagano se diferenciraju dijelovi tijela. Oko 4. godine dolazi do definisanja pola crtanog lika – crtaju se haljine, šminka, nakit.

– puno je važnije šta je dijete nacrtalo nego sam proces crtanja.

– najvažnije stvari su na crtežu u prvom planu.

– crtež je simboličan – nema realizma u precrtavanju, bojenju; crta se i boji se onako kako se djetetu u tom trenu čini “zgodnim”.

  1. Faza realizma – od 6. do 10. godine

– dolazi do intelektualnog skoka u mišljenju važnim uz polazak u školu.

– crtež postaje realističan, ali su djeca još neuvježbana u tome.

– crtež je bogat detaljima, nema prostorne perspektive, te faza realizma počinje fazom intelektualnog realizma kada dijete želi nacrtati sve što zna (crtajući kuću crta sve prostorije, namještaj…)

  1. Faza umjetničkog crtanja – od 10 godina i više

– javlja se samo kod neke djece, jer nakon 10-12. godina opada interesovanje za crtanje, ostaje samo kod one djece koja imaju specifične sposobnosti.

Ukratko, ne postoji jednostavan “recept” za razumijevanje i tumačenje dječjeg crteža. Nije poželjno da roditelji prigovaraju, usmjeravaju i/ili ispravljaju dijete prilikom crtanja. Crtanje djetetu predstavlja aktivnost u kojoj uživa i kroz koju sazrijeva. Podstaknuti je može zajedničko maštanje i razgovor o crtežu. Stavite djetetov crtež na neko vidljivo mjesto u kući, bez obzira na to kakav on bio. Napišite datum na njega i sačuvajte ga. Na taj način dijete će dobiti potvrdu da je sposobno i biće sigurnije u sebe, a vi ćete moći pratiti njegov razvoj.

Oznake: Djeca, Razvoj