Rješenje vam je na dlanu: Evo šta da radimo kad nas uhvati “štucanje”
24.08.2024. | 07:42Kad nas “uhvati” štucanje, čini nam se da pomoći nema – pokušavamo sa malim gutljajima vode, zadržavanjem daha, kako smo nekad negdje čuli, ali ne vrijedi. Ipak, lijek za štucanje izgleda da postoji i nalazi se u kuhinji, kaže jedan kardiolog.
Štucanje je naporno, dosadno i sigurno nećemo prestati sa istim ni ako “visimo” naopačke ili ako nas neko uplaši – jednostavno nema vajde, a ni naučnih dokaza koji bi potvrdili ove daleko prihvaćene tvrdnje. Ovo stanje počinje još u dijafragmi, a veoma je prepoznatljivo zbog “hik” zvuka koji se obavezno čuje.
Da bi prestali da štucamo, moguće je da bi određene vrste voća mogle da pomognu u ovom stanju, kaže kardiohirurg Džeremi London.
“Jednostavan i efikasan način da se zaustavi štucanje bi bio taj da nakapate limunov sok ili sok od limete u zadnji dio grla. To će skoro odmah zaustaviti štucanje”, kaže doktor.
Ljekar, koji ima skoro 400 hiljada TikTok pratilaca, rekao je da nije poznato zašto je ovo efikasno, ali je ponudio neke potencijalne razloge:
“Prva može biti stimulacija vagusnog nerva, koji ide od mozga do ispod dijafragme”, rekao je doktor.
Pojasnio je da konzumacija soka od limuna ili limete može resetovati signale iz dijafragme i zaustaviti štucanja. Ovaj trik bi takođe mogao da funkcioniše tako što aktivira mišiće u zadnjem dijelu grla ili jednjaka.
Doktor je naveo da sok od limuna ili limete može pomoći u zaustavljanju štucanja zbog iznenadne promjene u grlu, koja može uticati da se prekine ovo dosadno stanje.
Šta je tačno štucanje
Štucanje se definiše kao ponovljeni grčevi dijafragme upareni sa ‘hik’ zvukom a stanje se obično javlja kada nešto “iritira nerve”, što uzrokuje kontrakciju dijafragme. Najčešći je prolazni proces, koji traje nekoliko sekundi ili minuta.
Uzrokovano je prekomjernim ili prebrzim jedenjem, konzumacijom začinjene hrane, pijenjem gaziranih pića, gutanjem vazduha, pušenjem, pijenjem alkohola.
Kada treba tražiti medicinsku pomoć
Dok je štucanje kratkotrajno i potpuno benigno većinu vremena, uporne epizode su povezane sa nekim hroničnim i ponekad ozbiljnim zdravstvenim stanjima. Ovo može uključivati poremećaje centralnog nervnog sistema, dijabetes, bolesti bubrega i probleme jednjaka, prema klinici Majo.
“Ljudima se savjetuje da potraže medicinsku pomoć ako štucanje traje satima, često se ponavlja ili ometa uobičajene funkcije”, pojasnio je dr Mark Loafman, a piše Foks Njuz.