Roditelji nose stres i teret! Rečenice koje loše utiču na djecu, posebno za vrijeme praznika
28.12.2024. | 11:21Nova godina i pravoslavni Božić su na pragu i praznična atmosfera je uveliko zavladala u svakom domu, a iako je ovaj period sam po sebi lijep, roditeljima nosi veliki teret i stres.
Naročito mame znaju koliko im je stresan ovaj period, jer potrebno je srediti kuću, dekorisati, skuvati, kupiti poklone, a među brojnim obavezama i nositi se s mališanom koji nije miran.
Stariji su najčešće pokušavali da smire djecu frazom “Djeda Mraz ti neće doći ako ne budeš dobar”, međutim… Razmislite kada sljedeći put poželite da izgovorite tu rečenicu, jer se nije pokazala kao ispravna.
Porodični konsultant (family coach) Dragana Aleksić na Instagramu je objavila zbog čega je ovakav način smirivanja djeteta pogrešan, kao i koje još fraze ne bi trebalo da govorite djeci u prazničnom periodu.
Rečenice koje ne utiču dobro na djecu
– Eeee, sad je Djed Mraz vidio da nisi bio dobar i ništa ti neće donijeti.
– Ako ne pojedeš sve, dobićeš prazan paketić.
– Budi dobra, znaš da te Djed Mraz gleda.
– Hajde, zagrlite se i pomirite odmah, da vidi Djeda Mraz kako ste dobri.
– Ako budeš nevaljala, Djeda Mraz će doći dok spavaš i uzeće ti sve poklone nazad.
– Toliko si dobio igračaka i slatkiša, a ti se i dalje ne ponašaš lijepo.
– Ispunili smo vam sve želje, a vi se i dalje svađate.
– Tražila si tu lutku od Djeda Mraza, a sada se uopšte ne igraš njom!
– Poklonićemo je nekom drugom djetetu koje će to znati da cijeni.
– Ništa nisi dobra, reći ću Djeda Mrazu da ti sljedeće godine ništa ne donese.
– Dobio si najskuplji telefon, a vidi kako si nezahvalan, ni sobu nisi sredio.
Ne upravljajte djetetom i ne ucjenjujte ga
“Stalno procjenjivanje i komentarisanje djetetovih ponašanja i povezivanje s poklonima i Djeda Mrazom je ništa drugo nego uslovljavanje. Roditelji pribjegavaju prednovogodišnjim ucjenama kako bi kontrolisali dijete, npr. da bi zaustavljali burne reakcije, da bi ga ubrzali da uradi nešto ili ga natjerali da prestane sa nečim.”
“Međutim, ovakvim ‘upravljanjem’ djetetom izazivaju u njemu nelagodu, uznemirenost strah, stid, brigu… i iz tih emocija dijete će ‘sarađivati’. Ali, kao i i kod svih ostalih situacija u kojima se koriste uslovljavanje, prijetnje, ucjene, zastrašivanja, tako i ovde rezultat ima kratak dah, a ono što ostaje je loš osjećaj”, napisala je Aleksićeva, prenosi Superžena.