Savjet ljekara: Kako spriječiti trombozu poslije kovida

20.02.2022. | 22:25

Da bi se smanjio rizik od tromboze nakon preležanog kovida 19, treba provjeriti kardiovaskularni sistem, smatra kardiovaskularni hirurg, šef odjeljenja kliničke i industrijske transfuziologije sa dijagnostičkom laboratorijom Centra „Bakuljev“ i doktor medicinskih nauka Aleksej Kuprjašov.

Ljekar navodi da se prilikom svake upale aktivira zgrušavanje krvi (a kod prekomjerne upale to se dešava mnogo jače). Osim toga, virus korona inficira endotel (unutrašnju oblogu krvnih sudova), što dovodi do povećanog zgrušavanja krvi. Pri tome rizik od tromboze ostaje i nakon ozdravljenja, ispričao je Kuprjašov za „Argumente i fakte“.
Zbog toga ljekari prepisuju antikoagulanse. Ljekari upozoravaju da se ne smije samovoljno prestajati sa uzimanjem antikoagulansa, jer najopasniji period za nastanak tromboembolije, infarkta i šloga nastupa dva do tri mjeseca nakon bolesti.
Da bi donio odluku o daljem uzimanju antikoagulansa ili njegovom ukidanju, ljekar propisuje laboratorijske analize – prošireni koagulogram (četiri osnovna pokazatelja) i analizu krvi D-dimerom.

Nakon preležanog kovida preporučuje se provjera srca i krvnih sudova – podvrgavanje procedurama kao što su ehokardiografija, ultrazvuk karotidnih arterija i vena donjih ekstremiteta, kao i ultrazvuk trbušne duplje. Takođe je neophodno provjeriti zgrušavanje krvi – uzeti opšti test krvi, biohemiju, koagulogram i krv za D-dimer.
Ljekar precizira da kako bi se smanjio rizik od tromboze treba normalizovati krvni pritisak (ako je potrebno, lijekovima). Trebalo bi ostaviti pušenje, koristiti elastične zavoje na nogama i kompresivne čarape za proširene vene.

 

 

Oznake: Korona, Kovid, Tromboza