Simptomi su zastrašajući: Šta je sindrom eksplodirajuće glave?
07.09.2024. | 18:25Potreban je dobar san kako bi tokom dana uspjeli održati koncentraciju i bili odmorni i spremni na sve izazove koje nas čekaju tokom dana, a da ne govorimo koliki uticaj ima san na sveopšte zdravlje.
Nažalost, veliki broj ljudi bori se s nesanicom. Prema NHS-u, jedna od tri osobe pati od nesanice, a usljed raznih poremećaja spavanja koji mogu biti u igri, postoji jedan koji možemo smatrati alarmantnijim od većine, piše “LAD Bajbl”.
Ako ste ikada doživjeli da vam je prije spavanja u glavi odjeknuo zvuk eksplozije, vjerujte da niste sami, a riječ je o sindromu eksplodirajuće glave (ЕHS), čestom poremećaju spavanja, a zvuči opasnije nego što on to zaista jeste.
O kakvom je sindromu riječ?
Sindrom eksplodirajuće glave je vrsta poremećaja spavanja koja uključuje buku ili zvuk eksplozije u glavi neposredno prije nego što osoba utone u san. Često ga upoređuju sa zvukom bombe ili nečijim vriskom, dok neki misle da više nalikuje lupanju vratima.
Traje samo nekoliko sekundi, ali to ne znači da nije zastrašujući. Prema klinici “Mejo”, iskusilo ga je oko deset odsto ljudi, a Den Denis, predavač psihologije na Univerzitetu “Jork”, objasnio je da ЕHS pripada porodici poremećaja spavanja poznatih kao parasomnije.
“Tipična epizoda može se opisati naglim glasnim zvukom ili eksplozijom. U glavi se ti zvukovi javljaju tokom prelaza iz budnog stanja u san. Zvukovi koji se čuju tokom ЕHS-a su promjenjivi i uključuju percepciju pucnjeva, lupanja vratima ili neopisivog vrištanja. Važno je da su zvukovi koji se čuju uvijek kratki (nekoliko sekundi ili manje), vrlo glasni i bez vanjskih izvora glasnih zvukova u okolini. Tačan uzrok poremećaja spavanja još uvijek nije poznat”, napisao je Dnjn u kolumni za “Konverzejšn”.
Može li biti opasan?
Dobra vijest je da je ЕHS, iako zastrašujući u to vrijeme, bezopasan, ali je važno razlikovati ga od drugih stanja.
“Važno je razlikovati epizodu ЕHS-a od drugih stanja, posebno od raznih vrsta glavobolja. Еpizode ЕHS-a su vrlo kratke i obično nema bolova, a ako ih slučajno ima, oni su blagi i prolazni. Suprotno tome, glavobolje su dugotrajnije i povezane su sa znatno višim nivoima boli. Ohrabrujuće je znati da je ЕHS bezopasan, a u studiji slučaja pacijenata, objavljeno je da je edukacija o ЕHS-u zaustavila pojavu epizoda”, zaključio je on.