Širi se munjevito, temperatura ide preko 40, a imunitet nikako da se vrati: “Taman ozdravim, sačeka me novi virus”

21.02.2025. | 12:11

Od januara ne mogu da se oporavim, taman ozdravim, sačeka me novi virus, kaže mlada Beograđanka koja je, kako tvrdi, bolesna po četvrti put od početka godine.

Prvo ju je na sam doček Nove godine pokosio grip, a onda su zaraze samo nastavile da se nižu! Zabrinuta, po ko zna koji put je otišla lekaru, a onda je saznala da joj je imunitet potpuno oslabljen.

Da li virus gripa toliko može da obori imunitet, ali i kako pravilno oporaviti organizam i izboriti se sa zarazom za Blic je otkrila doktorka Biserka Obradović.

Doktorka Obradović prvenstveno je napomenula da se veliki broj pacijenata iznova vraća u ordinacije jer se pored virusa smijenjuju i bakterije.

– Trenutno dominira virus gripa i može se reći da on još uvijek nije dostigao svoj pik. Za sada su od gripa najviše oboljela djeca i to u uzrastima od 0 do 4 i od 5 do 14 godina – kaže Obradovićeva.

Na posao dođeš zdrav, kući se vratiš bolestan

Kako doktorka ističe, grip je vrlo infektivno oboljenje, a njegova inkubacija je vrlo kratka, čovjek se može zaraziti za samo par sati, a nekad je potrebno i do dva dana.

– Čovjek na posao ode zdrav, a kući se vrati već bolestan, eto koliko se grip brzo širi – priča sagovornica.

Ona navodi i da su simptomi gripa veoma jaki i da se manifestuju u vidu visoke temperature koja ide do 40 stepeni, izuzetno jakih bolova u mišićima, glavi, očnim jabučicama i velike malaksalosti. Ovakvi simptomi dosta narušavaju imunitet, a ljudi umjesto da odmaraju ne odleže dovoljno, rade, fizički su aktivni iako su još iscrpljeni i zato dolazi do sekundarne infekcije – objašnjava doktorka.

Ne odleže bolest kako treba, pa “zarade” čak i upalu pluća

Upravo zato što bolest ne odleže kako treba, čekaonice u domovima zdravlja pune su onih pacijenata koji su nakon gripa “zaradili” oboljenja poput bronhitisa, gnojne angine, upale pluća, uha ili sinusa, navodi Obradovićeva. Jako dugo kašlju, od dve do tri nedjelje, a neki čak i do dva meseca – dodaje.

S obzirom na to da se mnogi pacijenti žale da se, iako više nemaju temperaturu, osjećaju kao da je ona 40 stepeni, doktorka naglašava da su odmor i tečnost neophodni.

Vi kada imate temperaturu organizam se iscrpi, jako dehidrira, a ta tečnost se ne nadoknađuje. Važno je dobro odležati, odmarati i piti dosta tečnosti – priča Obradovićeva.

Cirkulišu i druge zaraze

Međutim, pored dominantnog gripa u kolektivima cirkulišu i druge zaraze poput RSV, adeno i stomačnih virusa, kao i kovida za koji doktorka ističe da ima dosta blaže simptome. Kod stomačnih virusa javlja se dijareja, povraćanje, bolovi u stomaku, a kod nekih i temperatura, dok se kod kovida radi o flirt varijanti kod koje su simptomi dosta blaži od onih kod gripa. Tu su i bakterije koje čekaju iz zasede da napadnu oslabljeni imunitet – pojašnjava.

Kako se izboriti

Osim što je potrebno da se bolest dobro odleži kako bi se pacijent izlečio do kraja, od ogromne je važnosti da se imunitet pojača.

– Dobar san od 6 do sati, zdrava ishrana i fizička aktivnost kod onih koji su zdravi takođe su ključni. Neophodno je izbjegavati i energetske napitke, kao i velike količine kofeina – zaključuje doktorka Obradović.