Smokva, cvijeće stvoreno od ose
03.08.2019. | 21:12Iako smokvu nazivaju caricom mediteranskog voća, ona tehnički spada u kategoriju cvijeća, a način njenog stvaranja je istovremeno fascinantan.
Naučnici objašnjavaju kako su smokve izokrenuti cvjetovi, a smokvino drvo ne cvjeta kao jabuka ili breskva. Njeni cvjetovi cvjetaju unutar kruškolike kapsule, koja kasnije dozrijeva u voće koje jedemo, a ono nije samo jedna voćka, već njihov skup.
Ali to nije jedino po čemu su smokve jedinstvene. Budući da cvjetaju iznutra, trebaju specijalan proces oprašivanja jer se ne mogu pouzdati na pčele i vjetar, a tu nastupaju smokvine ose.
Smokva ne može preživjeti bez tih osa koje šire njen genetski materijal, a ose ne mogu živjeti bez smokava jer tamo odlažu svoju larvu. Ženka ose ulazi u mušku smokvu, krila ženke ose i njena ticala se slome dok ulazi u mali prolaz u smokvu, pa kad jednom uđe, ne može izaći. Muške bebe osa se rađaju bez krila, jer je jedina njihova funkcija oploditi ženke, te prokopati tunel iz smokve. Ženke osa rade sve dalje, donoseći polen. Nakon što osa umre u unutrašnjosti smokve, ona se razgrađuje, a koliko god to tužno zvučalo, nužno je u procesu stvaranja ukusne smokve.
Zdravstvene prednosti
Smokva je bogata brojnim fitonutrijentima, vitaminima i antioksidansima. Ljekoviti dijelovi su plod smokve, mliječni sok, list i kora drveta.
“Smokva je porijeklom iz Male Azije, a kultivira se duže od pšenice. Stablo smokve voli toplo okruženje, a može podnijeti suva tla i hladnije vrijeme. Postoji više sorti smokava, a plodovi dolaze u tri boje:
- zelenožućkasti plodovi,
- ljubičasti plodovi,
- tamnoljubičasti do crni plodovi.
Berba plodova se sprovodi sve od juna do oktobra, a plodovi se konzumiraju svježi. Tokom berbe je važno zaštititi kožu jer je bijeli sok iz stabljike i lišća smokve može nadražiti.
Ako su plodovi smokve namijenjeni za sušenje, moraju biti potpuno zreli jer tada sadrže najviše šećera.
Smokve su odličan izvor minerala i vitamina:
- kalcijuma
- fosfora
- bakra
- kalijuma
- magnezijuma
- vitamina B, C, A i K.
Odličan su izvor fitohemikalija poput pro-antocijanidina. Smokva sadrži i tekin, antioksidativni sastojak koji smanjuje nivo holesterola u krvi. Studija iz 2015. godine koja je ispitivala uticaj dugotrajne konzumacije svježeg voća navodi da zbog nutritivnog sastava smokva posjeduje mnoga svojstva poput:
- antioksidativnog,
- antimikrobnog,
- protivupalnog,
- hipoglikemičnog,
- hepatoprotektivnog,
- antifungalnog,
- antikancerogenog.
Svježe smokve prepune su antioksidanasa kao što su:
- karoteni,
- tanin,
- lutein,
- vitamini A, C, B i K.
Antioksidansi štite organizam od prijevremenog starenja, karcinoma i raznih srčanih oboljenja.
Osim toga smokve pomažu u prevenciji od dijabetesa jer se nakon njihove konzumacije može sniziti koncentracija glukoze u krvi. Smokve imaju i laksativna svojstva jer stimulišu rad crijevnih mišića i tako mogu poboljšati probavu.
Smokva, uklanjanje bradavica i kurjih očiju
Smokve efikasno rješavaju problem kurjih očiju. Stavite napola narezanu svježu smokvu na bolno mjesto preko noći. Postupak ponovite nekoliko dana zaredom te pokušajte otkloniti kurje oko.
Za tretiranje bradavica koristite mlijeko koje se nalazi u plodu i grančicama tvrdih smokava. Nanesite mlijeko iz smokve jedanput na dan na mjesto bradavice te postupak ponovite pet do sedam dana zaredom.
Smokve-konzumiranje
Idealna smokva je mekana na dodir, puna mesa te ima čvrst “repić” (peteljku). Vrlo je osjetljiva i brzo se kvari, stoga je treba pojesti unutar 24 sata od branja. Ne savjetuje se čuvanje u frižideru jer time gubi na svojoj aromi.
Sirove smokve sadrže do 80 odsto vode i imaju najveći sadržaj prirodnih šećera što ih čini idealnim izvorom energije.
Izvor:(Nezavisne novine)