Smrtnost 100 odsto: Kina eksperimentiše sa novim virusom sličnim Kovidu
15.01.2024. | 16:47Nakon što je Kovid odnio brojne živote širom svijeta, Kina sada navodno eksperimentiše s novim virusom sličnim Kovidu koji ima stopu smrtnosti od 100 odsto.
Istraživači koji su izvodili eksperimente na miševima, napravili su u laboratoriji svoju verziju “korona virusa” iz ljuskavog mravojeda, za kojeg se tvrdilo da je povezan s prenosom korona virusa i ima 100-odstotnu smrtnost kod miševa.
Prema izvještaju objavljenom u “bioRxiv”, grupi miševa je dan korona virus GX_P2B povezan sa Kovidom kako bi se testirao njegov učinak, piše “Firstpost”.
Rezultati ukazuju na potencijalne opasnosti i rizik od prelijevanja virusa na ljude. U eksperimentima na miševima korištena je laboratorijski izrađena verzija korona virusa iz ljuskavog mravojeda, nazvana “GX_P2B”.
Miševi zaraženi ovim virusom, imali su teške simptome, uključujući brz gubitak težine unutar pet dana nakon zaraze, tromost te su su im oči pobijelile. Sva četiri miša podvrgnuta virusu uginula su unutar osam dana od infekcije.
Istraživanjem je takođe utvrđeno da se virus proširio na mozak, oči i pluća. Takođe, virus se zapravo povećao u mozgu tokom posljednja dva dana života.
“Ovo otkriće sugeriše da bi teška infekcija mozga tokom kasnijih faza infekcije mogla biti ključni uzrok smrti kod ovih miševa”, navodi se u izvještaju.
Hitnost daljnjih istraživanja
Naučnici koji su provodili eksperimente bili su iznenađeni intenzitetom uticaja virusa na miševe. Virus se ne samo proširio tijelima miševa, već je dostigao i kritične organe poput mozga, očiju i pluća.
Izdali su i upozorenje, sugerišući potencijalni rizik od prenošenja virusa na ljude. Naglasili su potrebu za daljnjim istraživanjem mehanizma visoke patogenosti virusa i njegovog potencijalnog uticaja na ljudsko zdravlje. Naučnici su istakli tešku infekciju mozga uočenu tokom kasnijih faza infekcije kao potencijalni ključni uzrok smrti.
Naglašena je hitnost daljnjih istraživanja kako bi se razumjelo ponašanje virusa.
Istraživači planiraju provesti dodatne testove koristeći živu verziju virusa iz divljine, umjesto da se oslanjaju na varijantu napravljenu u laboratoriji.