Šnenokle svi obožavaju, a ovi trikovi će vam pomoći da napravite najvazdušastije
02.01.2025. | 06:50Poznate i kao bečki oblaci, šnenokle potiču iz austrijske kuhinje. Ova poslastica nastala je u 19. vijeku u Beču, ali neki izvori tvrde da su Francuzi osmislili recept za ovaj slatkiš.
Ovaj dezert od belanaca i krema od vanile Francuzi nazivaju “plutajuće ostrvo”, Nijemci “snježno jaje”, Poljaci “supa ni od čega”, a Mađari “mlijeko od ptice”.
Originalni recept za šnenokle podrazumijeva pripremu kuglica od šlaga, koje se kasnije kuvaju u slatkom sirupu. Serviraju se uz razne dodatke, a najčešće su to mljeveni orasi i kokos.
Mljeveni orasi i kokos predstavljaju savršene dodatke ovom jelu, jer naglašavaju sam ukus šnenokli, ali i njihovu mekanu teksturu.
Originalni recept za šnenokle
Sastojci:
– 4 jaja (odvojiti žumanca i bjelanca)
– 100 g šećera
– 2 l mlijeka
– 1,5 kašika brašna (ili gustina)
– 1 kašičica ekstrakta vanile
– 2 kesice vanilin šećera
Priprema:
Mikserom umutiti bjelanca u čvrstu smjesu. U dublju šerpu sipati mlijeko i dodati ekstrakt vanile i ostaviti da provri.
Kada mlijeko provri, smanjiti temperaturu, a zatim kašikom vaditi umućena bjelanca i pažljivo ih spuštati u vrelo mlijeko. Šnenokle kuvati po 1,5 minut sa svake strane, pa ih izvaditi iz mlijeka i poređati u činiju.
Krem za šnenokle
Umutiti žumanca i šećer, pa u tu smjesu dodati gustin ili brašno i 2 kašike mlijeka u kojem su se kuvale šnenokle, te sve dobro promiješati.
Mlijeko u kojem su se kuvale šnenokle staviti opet da vri, a temperaturu smanjiti. Lagano dodati smjesu sa žumancima neprestano miješajući i sve zajedno kuvati do zgušnjavanja.
Kada se smjesa zgusne, skinuti je s ringle i ostaviti da se malo ohladi. Kada preliv bude prohlađen, njime preliti šnenokle. Kolač držati u frižideru.
Tajne savršeno laganih i vazdušastih šnenokli
Šnenokle bi trebalo da kuvate na tihoj vatri, kako bi postepeno dobile tu meku strukturu. Takođe, svaku šnenoklu kuvajte po 10 sekundi i vadite odgovarajućom rešetkom. Bjelanca stavljajte u cediljku, da se dobro ocijede, a ocijeđeno mlijeko sačuvajte.
Savjet za fin krem
Mlijeko koje ste koristili za kuvanje šnenokli ne bacajte, već dodajte šećer, brašno i žumanca, te dobro promiješajte da se sjedine. Miješajte bez prestanka, kao kad kuvate puding. Sklonite žuti krem sa vatre.
Kuvane oblačiće od bjelanca stavite u posudice, prelijte žutim kremom i služite.
Kako da bjelanca ne padnu prilikom kuvanja?
Kako biste izbjegli da bjelanca padnu prilikom kuvanja šnenokli neophodno je da ih prethodno dobro umutite u čvrst snijeg.
Znači, bjelanca moraju biti čvrsto umućena, a tokom mućenja možete dodati malo šećera (oko 1 kašika po bjelancu), što pomaže stabilizaciji bjelanaca i čini ih otpornijim na promjene temperature.
Prvo, šnenokle treba kuvati na vrlo laganoj vatri, a ne direktnoj. Ovo pomaže da se bjelanca ne “šokiraju” naglim temperaturnim promjenama.
Oblikovanje šnenokli takođe igra ulogu. Bjelanca treba da budu oblikovana u pravilne kuglice, jer ako su previše tanko raširena, mogu se lako raspasti tokom kuvanja.
Pokrijte šerpu tokom kuvanja da bi se stvorila ravnomjerna temperatura, što pomaže u očuvanju stabilnosti bjelanaca.
Šnenokle kuvajte sa obje strane, znači, 10 sekundi po jednoj strani.