Šta učiniti ako se dijete budi prerano?

11.09.2024. | 22:16

Ukoliko se dijete budi baš rano, maltene zorom, jasno vam je koliko to može biti naporno za roditelja, ali i za mališana. Mama i tata bi još koji sat u krevetu, a ono je spremno za igru, doručak i ostale aktivnosti.

Ukoliko se budi s vremena na vrijeme jako rano, onda je to u redu, ali ako postaje navika i stalno je budno u 5 sati, to je problem, kažu ljekari. Šta raditi u tim slučajevima?

Ako se vaše dijete stalno budi rano, na primjer u 5 sati ujutro, to je sigurno veliki napor, kako za roditelje, tako i za samog mališana. Tada se obično do večeri, svi osjećaju mrzovoljno i nervozno.

“Mnoge naše navike spavanja razvijaju se u veoma ranom dobu. Dakle, važno je da dijete ima dobre navike spavanja za opšte zdravlje i blagostanje”, kaže pedijatar Marija Tang.

U mnogim slučajevima, djeca samo rano ustaju. Ali ako je prije 6 ujutru i oni već lupaju na vrata spavaće sobe, ovo može biti problem. Povremeno rano ustajanje je naravno, u redu. Ali ako se to dešava stalno, uticaće na njihov san. Doktorka objašnjava neke moguće uzroke ranog jutarnjeg buđenja i predlaže nekoliko rešenja.

Neki od razloga zašto se vaše dijete budi prerano mogu uključivati:

-Idu u krevet prerano
-Prekasno idu u krevet
-Predugo spavaju tokom dana
-Njihovo okruženje za spavanje je ometajuće
-Imaju naviku da se prerano bude
-Koliko bi dijete trebalo da spava

Količina sna koja je potrebna djetetu zavisi od njegovog uzrasta. Prema Američkoj akademiji za pedijatriju, novorođenčadi (od 0 do 3 mjeseca) treba da spavaju oko 14 do 17 sati, dok bebama od 4 do 11 mjeseci je potrebno 12 do 15 sati.

Zatim se satnica lagano spušta. Mališanu od 1 do 2 godine će biti potrebno oko 11 do 14 sati, dok će djeci od 3 do 4 godine trebati 10 do 13 sati, piše Klivlend Kilinik.

Rutina je veoma bitna

Kada se probudi, ne možete mnogo toga da uradite osim da dan započnete rano. Ali da biste dugoročno riješili ovaj problem, moraćete da “radite unazad”, savjetuje doktorka. Drugim rečima, sve što radite pre spavanja će uticati na to kako i kada se dijete probudi sljedećeg jutra.

“Bitna stvar koje roditelji mogu da urade jeste da budu dosljedni u redovnom odlasku na spavanje i rutini spavanja. Ne bi trebalo da čekate da dijete pokaže znake pospanosti, kao što je zijevanje ili trljanje očiju, prije nego što ga stavite u krevet. U tom trenutku, oni su vjerovatno preumorni i to je počelo da utiče na njih. Umjesto toga, redovno stavljajte dijete u krevet u određeno vrijeme svake noći”, savjetuje dr Tang.

Takođe, može biti problem to što da dijete ide u krevet prerano. Ako idu u krevet prije 19:30. i budi se prerano, onda je to možda krivac. Počnite tako što ćete pomjeriti vrijeme za spavanje za 10 minuta svake noći dok ne dođete do odgovarajućeg vremena.

Obratite pažnju na to šta dijete radi prije spavanja

Prvo, njihova spavaća soba treba da bude pripremljena za spavanje. “Uverite se da je spavaća soba deteta ‘povezana’ sa spavanjem, a ne da je mesto za igru”, preporučuje dr Tang. Ona takođe predlaže stvaranje noćne rutine sa stvarima koje podstiču mališana za spavanje, a istovremeno ga smiruju. To mogu biti radnje ili aktivnosti kao što su priča, uspavanka.

“Vaše dijete će početi da povezuje ove stvari sa vremenom za spavanje”, objašnjava dr Tang.

Ograničite dnevno spavanje

Da li spavaju kasno u toku dana? Problem takođe može biti dnevna dremka. Možete početi sa dve dremke dnevno kada su baš mali, ali kada navrše 2 godine, pređite na samo jednu. Većina djece prestaje da spava preko dana u dobi od 3 do 5 godina.

Takođe, ako se opusti vikendom, to ne bi trebalo da prelazi više od sat vremena, nego što se inače budi.

Svako dijete je jedinstveno i navike spavanja se mogu razlikovati. Ali ako ne primjetite nikakvu razliku nakon što ste pokušali da promijenite vrijeme spavanja i buđenja, možda je vrijeme da posjetite svog pedijatra.

“Obratićemo pažnju na hrkanje, promjene u disanju. Neka deca moraju da posjete ljekara kako bi se provjerili uho, nos i grlo”, objašnjava dr Tang i naglašava da se “navike prilikom spavanja neće se promijeniti preko noći i mogu potrajati kako bi se izgradile: “Dosljedne noćne i jutarnje rutine su najvažniji koraci koje možete preduzeti da biste kod svog djeteta razvili dobre navike spavanja”.

Oznake: Buđenje, Djeca, San, Spavanje