Studija otkrila: Efikasnost Fajzerove vakcine opada nakon šest mjeseci
05.10.2021. | 07:46Učinkovitost Fajzer vakcine protiv Covid-19 opada nakon nekoliko mjeseci, padajući sa svojih 88 odsto na 47 odsto šest mjeseci kasnije, prema opservacijskoj studiji objavljenoj u ponedjeljak.
Iako djelotvornost dvije doze mRNA vakcine protiv infekcije opada, njena zaštita od hospitalizacija povezanih s koronom i dalje ostaje, ostajući 90 ofsto učinkovita za sve zabrinjavajuće varijante korona virusa uključujući deltu najmanje šest mjeseci, prema studiji koju je podržao Fajzer, piše Rojters.
Nalazi potvrđuju rane izvještaje Centra za kontrolu i prevenciju bolesti i izraelskih zdravstvenih zvaničnika koji su otkrili da zaštita od infekcije pada tokom nekoliko mjeseci, čak i ako je njena efikasnost u sprečavanju razvijanja težih oblika zadržana.
“Zaštita od infekcije opada u mjesecima nakon druge doze”, rekla je Sara Tartof, epidemiologinja iz Kaiser Permanentea i vodeća autorka studije. Kaiser Permanente proveo je istraživanje s Fajzerom.
Objavljeni podaci dolaze manje od dvije sedmice nakon što su američki zdravstveni regulatori odobrili distribuciju treću dozu vakcine Fajzer/Bajontek nizu Amerikanaca, uključujući starije osobe i druge odrasle osobe za koje se smatra da su pod visokim rizikom.
“Samo ograničeni broj primalaca koji su prvobitno primili Fajzerove vakcine u ovom trenutku ispunjava uslove za dobijanje treće doze. Nova politika učiniće treće doze Fajzera dostupnima približno 60 miliona ljudi, od kojih je 20 miliona odmah imalo pravo”, rekao je krajem prošlog mjeseca predsjednik SAD-a Džo Bajden.
Ključni savjetodavni odbor Uprave za hranu i lijekove trebao bi sljedeće sedmice održati dvodnevni sastanak na kojem će se raspravljati o tome trebaju li zdravstveni regulatori preporučiti potiskivanje onima koji su primili vakcinu Moderna ili Džonson & Džonson.
Pojačane injekcije bile su sporna tema za naučnike – u vladi i izvan nje – pogotovo jer mnogi ljudi u SAD-u i drugim dijelovima svijeta tek trebaju primiti čak i jednu dozu vakcine.
Nalazi objavljeni u ponedjeljak naveče temeljili su se na više od 3,4 miliona elektronskih zdravstvenih kartona iz zdravstvenog sistema Kaiser Permanente u južnoj Kaliforniji između 4. decembra i 8. augusta. Tokom razdoblja istraživanja udio pozitivnih slučajeva pripisanih delta varijanti povećan je sa 0,6 odsto u aprilu na skoro 87 odsto do jula.
Istraživači su otkrili da je efikasnost Fajzerove vakcine protiv infekcija delta varijantom 93 odsto mjesec dana nakon druge doze, a pala je na 53 odsto četiri mjeseca kasnije. Radi poređenja, efikasnost u odnosu na druge varijante bez delte bila je 97 odsto nakon mjesec dana, a opala je na 67 odsto nakon četiri mjeseca, prema studiji.
“Učinkovitost protiv hospitalizacija povezanih s deltom ostala je visoka i iznosila je 93 odsto tokom cijelog razdoblja istraživanja”, rekli su istraživači.
Njihova analiza specifična za varijantu jasno pokazuje da je vakcina BNT162b2 efikasna protiv svih postojećih zabrinjavajućih varijanti, uključujući deltu.