Doktor Vladimir Cmiljanović iz Bazela svojim radom skrenuo je pažnju švajcarske javnosti, ali i matice Srbija, koja ga je za zasluge postignuite u oblasti nauke nagradila priznanjem “Nikola Tesla”.
Sve oči “gledaju” u Vladimira: Srpski naučnik radi na lijeku protiv raka i vakcini protiv korone
10.11.2021. | 15:10
Ovaj doktor hemijskih nauka, rođen u Kragujevcu, godinama zajedno sa sestrom Natašom predvodi tim istraživača kompanije “Svis rokets” u Bazelu, koji radi na novim lijekovima protiv raka i razvoju vakcine protiv kovida nove generacije.
Cmiljanović kao glavni izvršni direktor švajcarske kompanije i njegova sestra, koja je na mjestu generalnog direktoraza specijalne operacije, dali su ogroman doprinos u razvoju lijeka protiv raka po imenu “afinitor”, koji se već nalazi na komercijalnom tržištu velike farmaceutske kompanije “Novartis”.
“Još dok smo studirali moja sestra Nataša i ja smo pronašli novi način da blokiramo rast kancerogenih ćelija. Danas je u svijetu ta tehnologija priznata, kao i taj lek, koji je registrovan je u čitavom svijetu na osnovu naših istraživanja”, objasnio je Cmiljanović.
On vjeruje da je drugi onkološki lijek na kojem rade još bolji i efikasniji, što bi, prema njegovim očekivanjima, trebalo da se potvrdi nakon kliničkih istraživanja koja su u toku.
“Tim ljekom smo proširili spektar dejstva jer supstanca prodire u mozak, a naš cilj je da liječimo i tumore mozga”, naglasio je srpski naučnik. On je objasnio da se lijek koji su razvili u borbi protiv raka zasniva na principu blokade proizvodnje šećera u kancerogenim ćelijama, koje bez glukoze počinju da izumiru.
Prema njegovim riječima, vakcina protiv virusa korona koju njegova kompanija razvija je nove generacije, a tehnologija se zasniva na oslabljenom virusu koji je živ, čime se imunološki sistem aktivira jače nego kod svih sadašnjih vakcina.
“Vjerujemo da će ‘raketna vakcina’, odnosno ‘raketvaks’, na kojoj radimo, pomoći da se čitava planeta zaštiti od korona virusa i da će djelovati na sve mutacije kovida”, dodao je Cmiljanović. On danas važi za vodećeg farmaceustkog preduzetnika i naučnika u Švajcarskoj, u kojoj se obreo kao rukometaš i našao angažman u Bazelu.
Uz sport se bavio i hemijom, koja je nekadašnjeg rukometaša kragujevačkog “Radničkog” i drugih srpskih klubova, lansirala u renomiranog naučnika sa više od 15 godina u razvoju onkoloških lijekova i više od 400 regiostrovanih pronalazaka.