Terapeuti otkrili pravila za očuvanje braka kad dobijete djecu

18.11.2024. | 22:02

Ponekad se čini da je brak danas teži nego ikad. Bilo da se radi o hitnom projektu na poslu, brizi o djeci ili obavljanju kućnih poslova, svi smo zaokupljeni našim zauzetim rasporedom

Iako želimo da provodimo vrijeme sa partnerima, često smo ometeni obavezama, a fraza „još samo deset minuta” postaje mantra u braku. Onda se pitamo zašto je naša veza u problemu.

Podizanje porodice zahtijeva ozbiljan trud – od održavanja kuće i stavljanja hrane na trpezu, do brige o potrebama dece. Međutim, važno je zapamtiti da je brak jednako važan, ako ne i važniji, smatraju stručnjaci.

Savjetnici i terapeuti dr Tami Nelson, Harvil Hendriks, Helen Lekeli Hant, Toni Viktor, Sju Batler i Kimberli Anderson podijelili su savjete o tome kako održati dobar brak. Dobra vijest je da to nije tako teško kao što mislimo.

Postavite dnevnu rutinu za vas i vašu vezu

Rutina može biti motivirajuća, bilo da je u pitanju nedjeljni izlazak sa prijateljima ili vrijeme rezervisano samo za vas dvoje. „Ako niste sigurni odakle da počnete, izlazak na svjež vazduh ili kafu je odličan i lak prvi korak“, savjetuje dr Nelson za YourTango.

Budite iskreni o tome kako se osjećate

„Bez obzira koliko je očigledan vaš roditeljski stres, velike su šanse da vaši partneri ne razumiju u potpunosti šta se dešava. Nemojte se plašiti da podijelite svoja osjećanja i pustite ih unutra“, slažu se stručnjaci.

Ponekad je potrebno brak staviti na prvo mjesto

Djeca su često centar sveta svojih roditelja, ali to nije njihov potpuni identitet. Anderson kaže da je jedna od najvažnijih stvari koje parovi mogu da urade je da slave svoj identitet kao supružnika, a ne samo kao roditelja.

„Roditeljstvo može da deerotizuje. Važno je da osvježite stvari gledajući svog partnera kao muškarca ili ženu, a ne samo roditelje vaše djece“, objasnio je.

Potražite pomoć

„Nema ništa loše u tome da tražite pomoć. Oslobodite se mentaliteta uradi sam. Imati dodatni par ruku ili ušiju može napraviti veliku razliku u svakodnevnim izazovima“, kažu savjetnici i terapeuti.

Složite se da se ponekad ne slažete

Svađe su normalne u svim zdravim vezama. Ono što je zaista važno je kako se nosimo sa ovim nesuglasicama. Cilj svađe nije „pobeda“, već da se čujemo i razumemo.

„Ova pravila pomažu u održavanju čvrstih temelja braka, čak i kada porodični izazovi preuzmu svakodnevicu“, zaključuju stručnjaci, prenosi Index.hr.