Tri zdrave navike za jačanje imuniteta: Šta preporučuju stručnjaci?
19.01.2025. | 18:59Radnje koje preduzimamo svakodnevno su od vitalnog značaja za naše opšte blagostanje – uključujući stanje našeg imunološkog sistema.
“Imuni sistem je duboko povezan sa drugim sistemima, posebno sa crevima, u kojima se nalazi preko 70 % imunih ćelija”, kaže Kloi Vord, praktičar funkcionalne ishrane za Real Simple.
Radnje kao što su jedenje hrane bogate hranljivim sastojcima, upravljanje stresom, davanje prioriteta spavanju i fizička aktivnost mogu ojačati imunitet smanjenjem upale, podržavanjem zdravlja crijeva i poboljšanjem sposobnosti tijela da se bori protiv infekcija. Zbog toga je veoma važno izbegavati sedentarni način života. Međutim, mnogo je lakše reći nego učiniti.
Dajte prioritet zdravlju crijeva
Zdravlje crijeva je najvažniji prioritet kada su u pitanju navike za jačanje imuniteta, kaže dr Ejmi Majers, stručnjak za funkcionalnu medicinu.
“Zamislite svoj imunološki sistem kao vojsku u svom tijelu. Kada je ova vojska jaka i podržana zdravim crevima, ona ima alate za odbijanje napada. Međutim, kada je vaš imuni sistem slab, ranjiv je na ove napade. Ne možete imati zdrav imuni sistem bez zdravih crijeva”, kaže on.
Zato je toliko važno da hranite svoje tijelo hranom koja je zdrava za crijeva. Uključite fermentisanu hranu poput kiselog kupusa, kimčija i kefira u svoju ishranu kako biste povećali korisne bakterije u crijevima, koje igraju ključnu ulogu u regulisanju imunološkog odgovora. Pored toga, fokusirajte se na konzumiranje hrane bogate probioticima – kao što su špargle, bijeli luk i banane – da biste promovisali zdravu sluznicu crijeva.
Dobro spavajte
Spavanje je više od samog predaha od dugog dana – san je suštinski dio održavanja vašeg ukupnog zdravlja, objašnjava dr Majers.
“San je vitalni dio učenja, zadržavanja pamćenja, pa čak i detoksikacije vašeg tijela. Neadekvatan san može uticati na srce, mozak, usporiti metabolizam, izazvati depresiju i anksioznost i oslabiti vaš imuni sistem i zdravlje crijeva”, kaže on.
Efikasno upravljajte stresom
Iako efikasno upravljanje stresom može biti izazov, isplati se.
“Produženi stres dovodi do povišenih nivoa kortizola, koji vremenom može potisnuti imunološku funkciju slabljenjem sposobnosti tela da proizvodi adekvatne imune ćelije, kao što su limfociti (bijela krvna zrnca)”, objašnjava Vord.
“To otežava tijelu da uspostavi efikasan imuni odgovor, ostavljajući ga ranjivijim na infekcije i hronične bolesti”, dodaje Vord.
(Novosti.rs)