U susret vakcinaciji protiv korone: Kako pobijediti strah od igle u šest koraka
28.12.2020. | 16:49U Velikoj Britaniji počeo je program masovne vakcinacije, a uskoro se očekuje i u ostatku Evrope.
Ako se želite vakcinisati i tako zaštititi od COVID-19, a bojite se igli, stručnjaci savjetuju šta može pomoći.
Ne trebate se brinuti niti stidjeti jer je riječ o učestalom strahu – čak svaki deseti čovjek ima duboko ukorijenjen strah od igala.
Doktorka Sue Peacock, savjetnica za zdravstvenu psihologiju i autorka knjige “Bol u glavi”, objašnjava da ponekad strah dolazi zbog loše uspomene iz djetinjstva.
Tripanofobija, što je službeni naziv za ovu fobiju, mogla bi uticati na okončanje pandemije ako previše ljudi odbije vakcinisanje, sugerišu stručnjaci, piše The Sun.
Savjetuju kako se izboriti s tim.
1. Tražite duži sastanak sa svojim ljekarom
Ako ste zabrinuti zbog svog termina za vakcinisanje, recite ljekaru opšte prakse ili osobi koja organizuje vaše vakcinisanje. Možda će vam moći dati drugi termin kako ne biste osjećali pritisak da požurite.
2. Odvratite sebi pažnju
Medicinska sestra bi vam mogla pomoći, na primjer, čavrljanjem kako bi vam skrenula pažnju. Možete ponijeti knjigu ili časopis ili pogledati omiljene fotografije. Ili, ako vam je dopušteno, možete povesti sa sobom člana porodice ili prijatelja.
Neki smatraju da je lagano brojanje korisno, jer su šanse da dok ne dođete do 10, ubod već bude gotov.
Nedavno istraživanje kalifornijskog sveučilišta Irvine je otkrilo da smiješak ili grimasa sam postupak primanja injekcije može učiniti i do 40 odsto manje bolnim.
3. Primijenjena tehnika napetosti
Primijenjena tehnika napetosti pomaže u povišenju krvnog pritiska na normalan nivo tako da ne padnete u nesvijest.
Evo kako to raditi:
Sjednite negdje udobno.
Napnite mišiće ruku, gornjeg dijela tijela i nogu i zadržite ovu napetost 10 do 15 sekundi ili dok ne počnete osjećati toplinu kako vam raste u licu.
Otpustite napetost i vratite se u sjedeći položaj. Nakon 20 do 30 sekundi, ponovno prođite kroz postupak zatezanja dok ne osjetite toplinu na licu.
Ponovite pet puta. Ako možete, vježbajte ovo tri puta dnevno sedam dana prije vakcinacije.
4. Tehnike disanja
Sjednite u udoban položaj, uspravnih leđa, ali ne ukočenih. Neka se ramena i vilica opuste. Spustite jednu ruku na trbuh. Udahnite dugo, polako, duboko, nježno kroz nos i van kroz usta. Pokušajte udahnuti u trbuh, ali nemojte forsirati – neka vaše tijelo diše onoliko duboko koliko vam je ugodno.
Učinite to kroz pet udaha. I ovo vježbajte više puta dnevno nekoliko dana prije odlaska na vakcinaciju.
5. Napravite ljestvicu za strah
Napravite popis svih situacija povezanih s iglama po redoslijedu koliko ih se bojite.
Situacije bi mogle biti; držite injekciju u ruci, držite iglu, dodirujete iglu…
Ocijenite svaku situaciju od jedan do 10. Da biste se popeli ljestvama, moraćete razmisliti ili odglumiti svaku situaciju.
Prevladavanje ljestvice straha:
Započnite s najtežom stavkom.
Planirajte dovoljno vremena da možete osjetiti strah dovoljno dugo da osjetite vrhunac tjeskobe, ostanite neko vrijeme na tom nivou, a zatim postepeno smanjujte. Ako proživljavate strah svjesno, možete vidjeti kako se osjećate zbog tjeskobe. Sjetite se da tjeskoba s vremenom pada sama od sebe.
Počnite koristiti primijenjenu vježbu napetosti ili disanja.
Uđite u situaciju straha i ostanite u njoj dok vaša tjeskoba ne počne padati.
Odvojite malo vremena za opuštanje, možda koristeći vježbu disanja.
Kad se u jednoj situaciji osjećate samouvjereno, prijeđite na sljedeći korak ljestvice.
6. Obratite se profesionalcu
Terapija izlaganjem je tehnika u kojoj se neko postepeno izlaže situaciji od koje se boji. To se može učiniti kod kuće, na primjer s gore opisanim ljestvama straha ili kod terapeuta.
Izloženost ponašanja bitna je komponenta kognitivno-bihevioralne terapije (CBT), intervencije za sve vrste fobija. CBT pomaže osobi da upravlja svojim strahom ili problemima mijenjajući način razmišljanja i ponašanja.
Možete isprobati i hipnoterapiju.