Uticaj drugog kovida: Najčešći problemi oporavljenih od korone i godinu dana nakon zaraze
25.04.2022. | 11:35Manje od 30 odsto oboljelih od kovida-19 koji su bili hospitalizovani zbog komplikacija izazvanih tom bolešću u potpunosti se oporavilo godinu dana od početka zaraze, iznenađujući su rezultati istraživanja o uticaju dugog kovida na pacijente u Velikoj Britaniji.
Tim naučnika u ljekara sa Univerziteta Lester, među ostalim je ustanovio da je stopa oporavka nakon hospitalizacije lošija među ženama nego među muškarcima, a na izglede da se pojedincima poboljša zdravstveno stanje vjerovatno je negativno uticala i pretilost, piše Guardian.
Hitna potreba za osmišljavanjem novih načina borbe
Među simptomima koje su pacijenti prijavljivali godinu dana od početne infekcije bili su umor, bol u mišićima, loš san i nedostatak daha.
“S obzirom na to da je u posljednje dvije godine u Ujedinjenom Kraljevstvu zbog kovida-19 hospitalizovano više od 750.000 ljudi, već sada je iz našeg istraživanja prilično jasno da će posljedice ove bolesti biti goleme”, rekla je Rejčel Evans, jedna od glavnih autorki studije.
Tim naučnika i ljekara istaknuo je kako rezultati studije ukazuju na to da sada postoji hitna potreba za osmišljavanjem novih načina borbe i sprečavanja takozvanog dugog covida.
“Bez učinkovitog liječenja dugi covid bi mogao postati vrlo rasprostranjeno dugoročno stanje”, rekao je suautor studije, profesor Kris Brajtling.
Istraživanje, čiji su rezultati predstavljeni u nedjelju na Evropskom kongresu kliničke mikrobiologije i infektivnih bolesti (ECCMID) u Lisabonu, obuhvatilo je analizu podataka prikupljenih među više od 2000 pacijenata iz 39 bolnica britanskog NHS-a. Svi su hospitalizovani nakon zaraze kovidom.
Naknadna procjena njihova zdravstvenog stanja obavljena je pet mjeseci kasnije, a potom još jedanput nakon godinu dana.
“Ustanovili smo da se samo 25 odsto pacijenata hospitalizovanih zbog kovida-19 u potpunosti oporavilo pet mjeseci nakon izlaska iz bolnice. Ta se brojka tek neznatno povećala – na 29 odsto nakon godinu dana”, rekla je Evans.
“Radi se o prilično limitiranoj stopi oporavka kada je posrijedi poboljšanje mentalnog zdravlja pacijenata, poboljšanje normalne funkcije organa i kvaliteta života. Rezultati su nas prilično iznenadili”.
Najnoviji talas bolesti dosegao svoj vrhunac
Lošiju stopu oporavka naučnici su primijetili među ženama, među pretilim osobama i onima koji su za vrijeme boravka na liječenju u bolnici bili na mehaničkoj ventilaciji.
“Ustanovili smo da veća vjerovatnča od hospitalizacije u slučaju komplikacija povezanih s kovidom prevladava među muškom populacijom, ali oni imaju veće šanse da se po izlasku iz bolnice brže oporave. Istraživanje je pokazalo da su žene i pretile osobe sklonije sporijem oporavku godinu dana nakon zaraze kovidom”, rekla je Evans.