Važno otkriće britanskih naučnika može da izliječi rak?
23.04.2022. | 19:13Britanski naučnici započeli su veliku studiju raka u Velikoj Britaniji, analizirajući kompletan genetski sastav ili čitav niz genoma tumora kod oko 12.000 pacijenata, što bi na kraju trebalo da pomogne u poboljšanju dijagnoze i liječenja pacijenata.
Istraživački tim kaže da im je neviđena količina podataka omogućila da otkriju nove obrasce u DNK raka – nagoveštavajući uzroke koji tek treba da budu razjašnjeni. Dodaju da će genetski tragovi na kraju pomoći u poboljšanju dijagnoze i liječenja.
Gdje su u tijelu
Rak se može smatrati “slomljenom” verzijom naših sopstvenih zdravih ćelija – mutacije u našoj DNK mijenjaju naše ćelije sve dok one na kraju ne rastu i nekontrolisano se dijele, prema studiji koju je podržao Cancer Research UK i objavljenoj u časopisu Science.
Ljekari su tradicionalno kategorisali mnoge vrste raka prema tome gdje se nalaze u tijelu i vrsti zahvaćenih ćelija, ali sekvenciranje cijelog genoma može da pruži još jedan sloj ključnih informacija.
Sekvenciranje cijelog genoma je relativno novo, ali je već dostupno na NHS-u za mali broj specifičnih karcinoma, uključujući neke vrste raka krvi. Dugoročni plan NHS-a ima za cilj da ga učini dostupnijim, putem njihove usluge genomske medicine.
Predvođen Univerzitetom u Kembridžu, istraživački tim je analizirao anonimne podatke o DNK koje je obezbijedio 100.000 Genome Project – nacionalni projekat za sekvenciranje cijelih genoma pacijenata sa rakom i rijetkim bolestima.
Sa hiljadama genetskih promjena uočenih u svakom tumoru koji su analizirali, istraživači su uspjeli da otkriju specifične kombinacije genetskih promjena koje se nazivaju „mutacijski potpisi“ koje mogu biti ključne za razvoj raka.
Upoređujući podatke sa drugim međunarodnim projektima genetskog raka, potvrđeni su već poznati obrasci i otkriveno je 58 novih, prenio je Bi-Bi-Si. Neki potpisi mogu ukazivati na to da li su pacijenti bili izloženi uzrocima iz okoline kao što je pušenje, dok drugi pružaju više informacija o genetskim abnormalnostima koje bi mogle biti podložne određenim lijekovima, rekli su istraživači.
Istraživači su takođe razvili kompjuterski program koji pomaže naučnicima i ljekarima da provjere da li pacijenti koji su imali sekvenciranje cijelog genoma imaju bilo koji od novootkrivenih tragova mutacije.