Veliki kašalj se širi među djecom u Srpskoj: Izbjegavanje vakcinacije probudilo otpisanu bolest
14.12.2023. | 10:46Epidemija velikog kašlja zahvatila je cijeli region, a bolest se intenzivno širi i među djecom u Srpskoj, zbog čega ljekari apeluju na roditelje da vakcinišu svoje mališane, upozoravajući na to da je broj zaraženih veći nego što zvanični brojevi potvrđuju.
Predsjednik Savjeta za zdravlje Republike Srpske Ranko Škrbić rekao je juče da je u Srpskoj laboratorijski potvrđeno 16 slučajeva velikog kašlja i to sve kod nepotpuno vakcinisane djece školskog uzrasta sa lakšim kliničkim slikama.
– Broj oboljelih je zasigurno mnogo veći, jer se ljekarima javljaju samo teži slučajevi. Veliki kašalj je buknuo u cijelom regionu i podaci govore da je uzrok samo neredovno vakcinisanje – kazao je Škrbić.
On je apelovao na roditelje da prate kalendar vakcinisanja koji je definisao Institut za javno zdravstvo RS i da redovno vakcinišu djecu, jer veliki kašalj može imati fatalan ishod kod beba koje nisu stekle imunitet i ne mogu iskašljavati.
– Vakcine imamo, samo treba da se pridržavamo kalendara vakcinacija – naglasio je Škrbić.
Pomoćnik direktora za medicinske poslove u Institutu za javno zdravstvo RS Jela Aćimović istakla je da niko od djece kod koje je potvrđen veliki kašalj, a koja su sa područja Banjaluke, Laktaša i Prijedora, nije bio hospitalizovan, niti sa težom formom bolesti.
– Većinom djeca nisu vakcinisana u kompletu i imunitet je iščezao, ali ipak prolaze sa lakšom kliničkom slikom – navela je Aćimovićeva.
Ona je naglasila da vakcinacija sprečava ovu bolest, kao i epidemiju te da se protiv velikog kašlja vakciniše petovalentnom vakcinom, koja se daje u tri doze u prvoj godini i jedna doza revakcinacije sa godinu i po dana.
– Od 2019. godine imamo još jednu dozu pred upis u osnovnu školu, koja podiže imunitet, uključujući i imunitet na veliki kašalj – rekla je Aćimovićeva i istakla da je veoma važno da sva djeca koja su propustila doze vakcine to što prije nadoknade.
Pedijatar u Foči Dejan Bokonjić smatra da situacija u regionu postaje ozbiljna te da postoji opasnost ukoliko se epidemija nastavi širiti da i vakcinisana djeca dobiju određene forme velikog kašlja.
– U Foči smo imali nekoliko pacijenta sa velikim kašljem, a prisutna je i poprilično agresivna mikoplazma pneumonija, koja takođe kod djece izaziva hronični kašalj. Ovo je bilo potpuno očekivano, s obzirom na to da je obuhvat vakcinacije pao. Pandemija “kovida 19” značajno je doprinijela tome, jer su ljudi izbjegavali domove zdravlja, kontakte, sistematske preglede pa su mnoga djeca ostala nevakcinisana. Ogromna je i moć društvenih mreža, gdje se zagovara priča protiv vakcina – kazao je Bokonjić, koji je i dekan fočanskog Medicinskog fakulteta.
I načelnica dječijeg odjeljenja u prijedorskoj bolnici “Dr Mladen Stojanović” Svjetlana Savić Stjepanović ističe za “Glas” da je bilo očekivano da se zaboravljene bolesti probude.
– Imamo djecu sa dugotrajnim kašljem, ali klinička slika za sada nije ukazivala na pertusis. Govorim o bolnici, ne znam kakva je situacija kod kolega u Domu zdravlja i privatnim ambulantama. Međutim, građani moraju shvatiti da je vakcinacija obavezna. Iako ne možemo nikoga natjerati na to, roditelji moraju biti svjesni rizika kojem prepuštaju svoje dijete i to ne samo svoje, već i svako drugo koje će biti ugroženo ukoliko je mali obuhvat vakcinacije u populaciji – navela je Savić Stjepanović za “Glas”.
Opasnost
Dejan Bokonjić upozorava da je veliki kašalj teška bolest te da klinička slika oboljelih traje dugo i nije nimalo bezazlena.
– Kinezi su tu bolest nazvali “stodnevni kašalj”, jer traje izuzetno dugo. U akutnoj fazi, kada je klinička slika teška, kašalj se pojavljuje u naletima, djeca se zacenjuju, gube dah, ostaju bez kiseonika i često završavaju na respiratoru. Grozno je kada to gledate i siguran sam da roditeljima, kada bi to samo jednom vidjeli, ne bi palo na pamet da ne vakcinišu djecu – kazao je Bokonjić za “Glas”.