Veoma bitan pokazatelj: Evo šta broj mokrenja dnevno govori o zdravlju vaših bubrega

08.08.2024. | 12:46

Naizgled jednostavan čin mokrenja može da pružiti važne informacije o zdravlju naših bubrega. Iako često ne obraćamo previše pažnje na to koliko puta dnevno idemo u toalet, učestalost uriniranja može da bude indikator različitih zdravstvenih stanja, posebno kada je riječ o bubrežnoj funkciji.

Za većinu ljudi, normalna učestalost odlaska na malu nuždu je između šest i osam puta dnevno. Ovaj broj može da varira u zavisnosti od količine tečnosti koju konzumiramo, temperature okoline, fizičke aktivnosti i individualnih razlika.

Ako primijetite značajna odstupanja od ovog raspona, to može da bude znak da nešto nije u redu sa vašim bubrezima ili drugim dijelovima urinarnog sistema.

Šta je premalo, a šta previše

Ako mokrite više od osam puta dnevno i noću se budite više puta kako biste išli u toalet, to može da bude znak da postoji problem.

Neka od mogućih stanja koja za simptom imaju previše često mokrenje su infekcije urinarnih puteva. Česte infekcije mogu da iritiraju mokraćnu bešiku, uzrokujući čest odlazak na mokrenje.

Visok nivo šećera u krvi, takođe, može da poveća proizvodnju urina.

Prekomjerna aktivnost mokraćne bešike je stanje koje karakteriše nagla i česta potrebama za mokrenjem.

Rijetko i oskudno mokrenje

Ako mokrite manje od šest puta dnevno, to može da ukaže na dehidraciju. Nedovoljan unos tečnosti može da smanji učestalost mokrenja.

Akutna ili hronična bubrežna insuficijencija, takođe mogu da smanje količinu urina koji se stvara u bubrezima.

Ukoliko primijetite oskudno mokrenje, moguće je da se vaša bešika ne prazni u potpunosti, što može da bude uzrokovano različitim oboljenjima ili mehaničkim problemima.

Signali za uzbunu

Ako primijetite bilo koji od sljedećih simptoma, zajedno sa promjenama u učestalosti mokrenja, važno je da se obratite ljekaru:

Bol ili peckanje prilikom mokrenja.

Promjena boje ili mirisa urina.

Prisustvo krvi u urinu.

Otežano mokrenje ili slab mlaz urina.

Oticanje nogu, zglobova ili lica.

Da biste održali zdravlje svojih bubrega i urinarnih puteva, preporučuje se da pijete dovoljno tečnosti, jer je održavanje hidriranosti ključno za pravilno funkcionisanje bubrega.

Ako imate faktore rizika kao što su dijabetes ili hipertenzija, preporučuju se redovne kontrole kod ljekara.

Ishrana sa visokim sadržajem soli i proteina može da optereti bubrege, pa izbjegavajte preslanu hranu i mnogo proteina u ishrani.

Redovno pražnjenje bešike pomaže u prevenciji infekcija, tako da nije preporučljivo da zadržavate urin i odlaženje odlazak u ve-ce, prenosi Politikin magazin.