Virus napunio ordinacije: Djeca se žale na iste simptome
01.10.2024. | 20:34Prelazni period iz ljeta u jesen, praćen promjenljivim vremenom, pogoduje širenju virusa, što se i dokazuje na terenu, jer se ovih dana pune pedijatrijske čekaonice.
Pedijatar Saša Milićević navodi za Blic da je najviše rino virusa, koji napada gornje disajne puteve, pa značajan broj pacijenata ima curenje iz nosa, kijanje, kašalj i temperaturu.
Prema njegovim riječima, uglavnom se radi o djeci predškolskog uzrasta, mada ima i školske djece sa ovom simptomatologijom.
“Preležao je infekciju, sad je opet bolestan”
– Problem je što se rino virus jako brzo širi i daje kratak imunitet, tako da, kada neko oboli od nekog virusa, on ima imunitet koji traje neko kratko vrijeme, a poslije toga se ponovo razboli. Zato često čujemo “preležao je infekciju, sad je opet bolestan” – kaže dr Milićević.
Da se virus ne bi vraćao, najbitnije je da se djece dobro izliječe, što, između ostalog, podrazumijeva i dobar odmor.
– U tom slučaju, imunitet neće biti tako kratak – napominje Milićević i dodaje:
– Najvažnije je da dijete ostane kod kuće, da ne ide u kolektiv, nebitno da li je škola ili vrtić, da pije topao čaj, i da miruje. Ne treba odmah davati antibiotike, a ukoliko je povišena, treba davati lijekove za temperaturu, i fiziološki rastvor u nosić da bi dijete moglo da diše. Treba im davati što više vitamina, odnosno voća, da bi im imunitet ojačao, i treba što više da spavaju, takođe zbog imuniteta. Vječito deficitaran san obara imuni sistem – rekao je.
Kada se javiti ljekaru
U prva dva do tri dana, prema njegovim riječima, ukoliko temperatura nije mnogo visoka ne treba se javljati ljekaru.
– Ali, ako je temperatura baš visoka, ako je dijete lošeg opšteg stanja, ako istovremeno povraća i ima dijareju, onda se treba javiti ljekaru i ranije – savjetuje sagovornik.
Kako kaže, pored rino virusa, ima dosta i stomačnih – rote i adenovirusa, koji se takođe prilično prenose, pa ima dosta djeca sa dijarejeom.
Probleme imaju i mali astmatičari
Sezona je i varičele, ovčijih boginja, a reaguju i mali astmatičari.
– Promjena vremena zajedno sa virusima dovodi do toga da pacijenti koji imaju osjetljive bronhije, imaju astmu, otežano dišu i da im svira u plućima. Kod male djece dovoljan je mali otok disajnih puteva da se pojave problemi, a to je pogotovo izraženo kod beba – kaže Milićević.
Primjećuje da je jako nezgodno vrijeme za oblačenje, s obzirom na to da je ujutro hladnije a kasnije otopli, što zbunjuje i roditelje kako djecu da obuku, pa se ona prehlade.