Više je vrsta bola u leđima: Koji su uzroci i kako da ih preveniramo
05.12.2024. | 22:13Bol u leđima prati čovjeka najvjerovatnije od početka njegovog razvoja, pa sve do danas. To je cijena je evolucije – prelaz iz četvoronožnog u uspravni hod omogućio je čovjeku dominaciju na Zemlji, ali i opteretio kičmu.
U razvijenim zemljama, 50 do 80 % stanovništva iskusilo je bol u leđima. Prvi problemi mogu se javiti već oko 30. godine.
To je rezultat nezdravog stila života, sa premalo kretanja, a previše sjedenja na poslu, u slobodno vrijeme, uz kompjuter, u automobilu…
Kičma je koštani stub dug oko 75 cm kod muškaraca i 65 cm kod žena. Sastoji se od 33 pršljena koji su međusobno u vratnom, grudnom i lumbalnom dijelu povezani međupršljenskim diskovima (disci intervertebrales), a u predelu krsta i u trtičnom delu su srasli i čine istoimene kosti. Podržava je oko 140 mišića koji upravljaju njenim pokretima – od mišića vrata, leđa i grudnog koša, do mišića stomaka i dna karlice, piše Stetoskop.info.
Od 33 pršljena, 24 ih je povezano međupršljenskim diskovima koji elastično raspodjeljuju opterećenja. U svakom disku nalazi se spoljni vezivni prsten, a u sredini mekana jezgra, koja poput opruge ublažavaju potrese pri prenosu sila. Ta jezgra kod mladih ljudi sadrže i do 88 % vode. Promene u mekom delu jezgra započinju već u pubertetu, a sa godinama se sadržaj tečnosti smanjuje čak na 70 %. No, uprkos promjenama u međupršljenskim diskovima, njihovo opterećenje se sa godinama ne smanjuje.
Akutni bol u leđima
Akutni bol u leđima nastaje naglo, najčešće nakon nekog „nezgodnog“ pokreta ili podizanja tereta, pri čemu se osjeća bol u donjem dijelu leđa. Bol može biti toliko jak da bolesnik ostane trenutno ukočen u određenom položaju. Ako je pritisnut i živac koji na tom mestu izlazi iz kičme, bol „seva“ duž noge, nekada sve do stopala. Takvo stanje nazivamo lumboišijalgija ili „išijas“.
Hronični bol u leđima
Pod hroničnim bolom u leđima smatra se bol koji traje više od 14 dana, a posljedica je dugotrajnih, hroničnih procesa starenja i trošenja kičme (degenerativnih promena). Deformisani pršljenovi i diskusi, upale malih zglobova, te promjene na ligamentima i mišićima, mogu pritisnuti nervne strukture uzrokujući bol. Tada je bol dugotrajan ili se javlja povremeno uz osećaj ukočenosti, ali je uvijek blaži od akutnog.
Bol je znak da nešto ne funkcioniše kako treba, ali uvijek je bolje ulagati u očuvanje zdravlja i ne čekati da se pojavi bol, podsjeća Stetoskop.info.
Čvrsti mišići, zdrava leđa
Za zdravlje kičme izuzetno je važno postići prirodnu i ujednačenu napetost svih mišića i redovno izvoditi vježbe za njihovo jačanje.
Kretanje je najbolja zaštita kičme, jer samo redovna smjena mirovanja i opterećenja omogućuje prokrvljenost pršljenova i mekih tkiva kičme koji tako mogu primati hranjive materije i uklanjati vlastite otpadne proizvode. Kičmi najviše odgovaraju plivanje, košarka, odbojka, rukomet i planinarenje. Važno je istovremeno održavati umerenu tjelesnu težinu, jer zbog svakog kilograma viška na stomaku, kičma trpi opterećenje od 7 kilograma!
Zbog sjedećeg načina života poremećaji kičme vrlo su česti, iako je održavanje zdravlja kičme vrlo jednostavno. Treba redovno raditi vježbe koje jačaju trbušne i leđne mišiće, odnosno one koji oblikuju „prirodni mišićni steznik“ koji podržava kičmu.