Vodič za kupovinu voća: Kako da izaberete zrele i ukusne plodove

29.09.2024. | 14:26

Septembar i oktobar udarni su mjeseci kada može da se uživa u domaćem voću, ali i tropskim plodovima. Na tezgama u izobilju ima jabuka, krušaka, grožđa, šljiva, nektarina, a poslije dominacije lubenica, dinja i smokava, ponovo počinjemo da obraćamo pažnju i na banane, ananas, mango, avokado.

Plodovi mogu izgledati šareno i privlačno, ali to ne znači da je voće zrelo. Za neobučeno oko, zrela dinja se ne razlikuje od one koja neće biti za jelo ni za nedjelju dana.

Kako prepoznati da li je voćka idealna za jelo, prezrela ili je tvrda i kisela jer joj treba još vremena da sazri?

Postoje univerzalni znaci na koje treba obratiti pažnju, najprije na boju i miris. Uopšteno govoreći, zrelo voće mami mirisom i naglašene je boje (one kakva bi trebalo da bude). Ali, osim toga, postoje dodatne tehnike i strategije za određene vrste, piše RTS.

Jabuke

Jabuke se klasifikuju kao “klimakterično“ voće, što znači da proizvode etilen kao dio procesa zrenja i nastavljaju da sazrijevaju nakon branja.

“Znači, uberete krušku, breskvu, kajsiju i one će se razvijati i dalje. Ne možete izvaditi šargarepu iz zemlje i natjerati je da nastavi da zri“, kaže Franko Fubini, osnivač brenda Natura i autor knjige U potrazi za savršenom breskvom: Zašto ukus sadrži rješenje za popravljanje našeg sistema ishrane (In Search of the Perfect Peach: Why Flavour Holds the Answer to Fixing Our Food System).

Objašnjavajući kako prepoznati zrelu jabuku, Fubini kaže da je najbolji pokazate njena boja: “Jabuke koje nađete u supermarketima će biti ili u žutom ili crvenom spektru. Uvjerite se da nema previše zelenih površina, osim u slučaju, što je očigledno, zelenih sorti. Posebno ovo provjerite na vrhu i na dnu jabuke“.

Ako i dalje niste sigurni, Fubini preporučuje da jabuku lagano udarite prstom i slušate.

“Ako zvuči kao da udarate u mrtvo drvo, onda je dobra – hrskava je, pucaće kada je zagrizete. Ako čujete tup udarac, to znači da nije baš dobra“, kaže on.

U ovo doba godine, svježe ubrane jabuke mogu se naći pored drugih koje su čuvane mjesecima, a često dolaze iz daleka. Uvozne jabuke uglavnom sazrijevaju vještački nakon branja.

“Ako kupujete voće sa Novog Zelanda ili iz Južne Afrike, ono će sazreti na brodu. Brod će imati skladište sa kontrolisanom atmosferom gdje će nivo kiseonika biti smanjen, a etilen ubačen kako bi voće moglo da sazri“, navodi Gaj Barter, glavni hortikulturista Kraljevskog hortikulturnog društva.

Kruške

Za razliku od većine voća, kruške se namjerno beru nedovoljno zrele i potom prolaze kroz proces dozrijevanja.

“Kruške visokog kvaliteta moći će da stoje tri, pa i četiri nedjelje u hladnoj prostoriji. Tu će zaokružiti proces zrenja“, objašnjava Franko Fubini.

Ipak, kruške koje kupujemo u supermarketima često su nezrele.

“Kada biram kruške, uvijek kupovinu planiram nekoliko dana unaprijed kako bi imale vremena da zru kod kuće“, otkriva Sara Džonson, autorka kolekcije slatkih i slanih voćnih recepata Fruitful, i dodaje da plodove treba položiti na tanjire prekrivene tkaninom koja propušta vazduh ili kuhinjskom krpom.

Spremne su za upotrebu kada možete sa lakoćom da ih rasiječete.

Grožđe

Osim boje, teško je reći bilo šta o grožđu bez probanja. Gaj Barter tvrdi da grožđe može duže da stoji ukoliko je ubrano sa dijelom loze.

“Možete staviti stabljiku u bocu vode i grožđe će se održati prilično dugo, ali vjerovatno neće moći mnogo da sazri bez šećera iz listova“, kažu upućeni.

Smokve

“Trebalo bi da su smokve u sredini meke poput pekmeza, prilično tamne i sočne, a ne suve“, naglasila je Sara Džonson.

Ali stanje unutrašnjosti nije uvijek vidljivo spolja.

“Možete da osjetite kada nježno stisnete voće; trebalo bi da bude zaista mekano, nikako čvrsto. Čak bih rekla da je ponekad u redu ako vidite da koža počinje da ima male pukotine, to je znak da voće počinje da omekšava“.

Banane

Banane proizvode toliko etilena da i drugo voće brzo sazrijeva u njihovom prisustvu. One namijenjene za supermarkete uvijek se beru zelene i sazrijevaju u tranzitu, a obično se prodaju unutar prozora koji omogućava dalje sazrijevanje kod kuće.

“Trudim se da ih kupim kada su žute. Ako su zelene, stavljam ih u prozračnu smeđu papirnu kesu i odlažem u ormar gdje ih neću zaboraviti, a zatim ih provjeravam svakih nekoliko dana“, otkriva Džonsonova.

Kivi

Možete da pokušate da natjerate kivi da sazri, ali to je veoma teško.

Fubini navodi da je kod kivija ključ za zrelost to koliko vam prsti uranjaju u plod.

“Kivi može postati kašast ako je zreliji. Dakle, ako je veoma mekan i ako koža nije zategnuta – ako počinje malo da se bora – prošlo je njegovo vrijeme“, kaže ona.

Ananas

Postoji mnogo pokazatelja zrelosti ananasa, od tamnije boje ploda do zašiljenog lišća na vrhu.

“Trebalo bi da možete da iščupate centralni list onda kada je ananas zreo. Ipak, najviše se oslanjam na miris. Ako dno jako i lijepo miriše, spreman je za jelo. Nezreli ananas neće mirisati ni na šta“, kaže kuvar i autor sadržaja o hrani Rouli Li.

Avokado
Iako avokado jedemo kao povrće, on je u stvari voće. Takođe, kupci su često u nedoumici da kada da ga kupe i zato nije loše znati koji plodovi su spremni za konzumaciju, a koji moraju da odstoje.

Dobar trik za procjenjivanje zrelosti avokada je da odvojite peteljku sa vrha i pogledate boju: zelena znači zreo, žuta znači nedovoljno zreo, a smeđa znači da ste zakasnili.

Ako nećete da načinjete avokado, možete se osloniti na pipanje.

“Kada nježno pritisnete avokado ne smiju prsti da upadaju. Ako je veoma čvrst, nezreo je“, objašnjava Sara Džonson, dodajući da je nabolje provjeravati donji, deblji dio ovih plodova.

Citrusno voće
Limun koji pronađete u supermarketu obično je u prihvatljivim granicama zrelosti, ali ne uvijek.

“Uvjerite se da nema udubljenja na kori i da plodovi nisu baš mnogo teški“, savetuje Fubini.

Zaista zreo i ukusan limun imaće puno citrusnih ulja u kori.

“Da bih osjetila miris, često nježno zagrebem površinu noktom. Samo veoma nježno, dovoljno je samo malo. Onda samo prinesete nosu i trebalo bi da osjetite lijep citrusni miris“, opisuje Džonsonova.

Kokosov orah

Površina kokosa ne nudi mnogo naznaka o sadržaju.

“Možete da ga protresete i vidite koliko je vode unutra i da li je šupljina velika. Što manje vode otkrijete, to je kokos zreliji, ali manja količina vode je dobar znak da ne stoji predugo“, naglasio je Fubini.

Mango
Voće koje ima visok sadržaj vode, kao što je mango, treba da bude teško za svoju veličinu, kaže Fubini.

“Generalno, to je dobar znak za bilo koji proizvod, jer to znači da je prilično gust“, kaže Fubini.

Snažan miris je još jedan pokazatelj, ali može da zavara. Mango na policama u supermarketima u našim krajevima ubran je mnogo prije nego što je sazreo da bi mogao da preživi transport.

Ako ste pravi ljubitelj manga, naučite da razlikujete mirise različitih sorti.

Bobičasto voće

Jagode, maline, borovnice i ribizle moraju biti ubrane zrele jer ne dozrijevaju naknadno, kaže Barter.

Kod jagoda se uglavnom traži dobra boja. Vrh jagode kod peteljke treba da bude crven. U ovo doba godine, međutim, vjerovatno je najbolje prihvatiti da je sezona bobičastog voća završena. Ponegdje se samo mogu naći divlje kupine.

“U normalnim uslovima, pristojna, potpuno zrela jagoda neće dugo trajati; postane kašasta za nekoliko dana. Jagode koje mogu duže da se čuvaju uglavnom će biti tvrde i bezukusne. One koje se uzgajaju u mediteranskim zemljama i uzgajane su tako da mogu da prežive transport“, istakao je Barter dodajući da to važi i za ostale bobice.

Trešnje

Potražite plodove tamne boje, ali oni ipak ne smiju biti skoro crni. Takođe, opna im mora biti zategnuta, jer ukoliko nije već su stigle u fazu u kojoj su počele da gube tečnost.

“Želite da trešnje imaju sjaj“, kaže Fubini.

Ističe da one kao i grožđe, jagode i limun, neće sazrijeti nakon branja.

“Peteljke trešnje treba da budu gipke i zelene. To je znak zrelosti i svježine. Kada peteljke počnu da venu i postaju smeđe i lomljive, onda postoji opasnost da su trešnje predugo stajale i da su možda prezrele“, upozorila je Džonsonova.

Breskve

Pitanje zrelosti breskve je donekle i stvar ukusa. Neki ljudi ih vole kada su toliko mekane da su na ivici da budu prezrele. Takve breskve, zbog potencijalnog nereda, često moraju da se jedu iznad sudopera.

Previše zrela breskva počinje da gubi ravnotežu slatkoće i kiselosti. Ovo voće će sazreti i kod kuće na sobnoj temperaturi.

Da biste provjerili da li je za jelo, uzmite plod u ruku i blago, to jest veoma nježno pritisnite tako da ne ugrozite breskvu, ali da možete da osjetite da je mekana. Zrele breskve odaje i predivan miris.

U ovo doba godine još uvijek ima vinogradarskih sorti i nektarina za koje važe slična pravila pri kupovini.

Oznake: Kupovina, Odabir, Voće