Vodite računa: Ovo su najčešće nasljedne bolesti

02.02.2025. | 17:39

DNK hromozomi određuju boju očiju, kose, oblik nosa i mnoge druge fizičke osobine. Pored toga, određeni geni igraju ključnu ulogu u naslijeđivanju bolesti i poremećaja.

Međutim, važno je napomenuti da genetika nije jedini faktor koji utiče na naslijeđivanje bolesti. Okruženje, porodična istorija, životne navike i slučajnost takođe imaju značajan uticaj.

Meri Freivogel, predsjednica Nacionalnog društva genetskih savjetnika, ističe da genetska predispozicija nije sudbina i da se mnoge bolesti mogu izbjeći ili uspješno kontrolisati.

Evo nekoliko nasljednih bolesti i poremećaja na koje možete uticati:

Bolesti srca

Iako genetika može povećati rizik od srčanih bolesti, važno je napomenuti da životne navike, kao što su ishrana, fizička aktivnost i pušenje, takođe igraju ključnu ulogu. Studije su pokazale da se ovim navikama može značajno uticati na smanjenje rizika od srčanih bolesti.

Rak debelog crijeva

Nasljedna predispozicija za rak debelog crijeva može se otkriti testiranjem na adenomatozne polipe. Rano otkrivanje ovih polipa i promjena u ishrani i načinu života mogu smanjiti rizik od razvoja raka debelog crijeva.

Celijakija

Ako imate srodnika u prvom stepenu sa celijakijom, imate povećan rizik da je i sami dobijete, jer postoje geni povezani sa ovom bolešću. Ova autoimuna bolest zahtjeva izbjegavanje glutena u ishrani.

Povišeni holesterol

Porodična hiperholesterolemija je genetski poremećaj koji uzrokuje visok nivo „lošeg“ holesterola od rođenja. Rano liječenje može značajno smanjiti rizik od srčanih bolesti.

Depresija

Nasljedni faktori igraju ulogu u razvoju depresije, ali to nije jedini faktor. Porodična istorija može povećati rizik, ali i druge okolnosti i životne navike imaju uticaj. Važno je potražiti podršku i liječenje ako se suočavate sa depresijom.

U zaključku, iako nasljedna predispozicija može povećati rizik od određenih bolesti, mnoge od njih se mogu kontrolisati ili izbjeći pravilnim liječenjem i zdravim načinom života. Važno je biti informisan i preduzeti korake za očuvanje zdravlja, čak i ako postoji genetski rizik, prenosi Krstarica.