Volite kisele paprike? Saznajte koliko su zdrave

02.02.2025. | 18:54

Iako kiselo povrće može da se kupi u prodavnicama tokom cijele godine, nekako ga najviše konzumiramo zimi. Jede se kao salata, ali i kao prilog jelu od mesa.

Najčešće su to kisele pečene paprike koje su prava poslastica. Ali da li ste se ikada zapitali koliko je te paprike „izgubljeno“ u procesu kiseljenja, ili je zadržala hranljive materije i vitamine?

Vitamin C se gubi tokom kiseljenja

Paprika je poznata po vitaminu C, koji je rastvorljiv u vodi i osjetljiv na toplotu, svjetlost i dugotrajnu obradu. Tokom procesa kiseljenja, značajan deo vitamina C može da se izgubi. Međutim, u fermentisanom povrću (bez pasterizacije) može da se sačuva određena količina ovog vitamina jer se za fermentaciju ne koristi toplota.

Kisela paprika može da sadrži 20-30 odsto prvobitne količine vitamina C ako nije pasterizovana. Ako se termički obrađuje, gubitak je veći.

Vitamini B grupe, kao što su folna kiselina i vitamin B6, relativno su stabilni tokom fermentacije i mogu se donekle sačuvati. Fermentacija može čak povećati dostupnost nekih vitamina iz ove grupe jer korisne bakterije (probiotici) proizvode male količine ovih vitamina.

Minerali nepromijenjeni

Minerali poput kalijuma, magnezijuma i gvožđa ostaju gotovo potpuno očuvani u kiselom povrću jer nisu podložni fermentaciji ili preradi – što znači da su i dalje prisutni u pečenoj paprici, kao i u svježoj paprici.

Antioksidansi poput beta-karotena su relativno stabilni tokom kiseljenja, ali su prisutni u manjim količinama nego u svježoj paprici.

U zaključku, kisela paprika i dalje sadrži značajnu količinu hranljivih materija, posebno minerala i antioksidanata, dok se dio vitamina C i B može izgubiti tokom procesa. Fermentisan i nepasterizovan, takođe donosi dodatne prednosti u vidu probiotika. Dakle, iako ne sadrži toliko vitamina kao svježa paprika, kisela paprika je i dalje nutritivno vrijedna namirnica, piše Index.