Za sve ljubitelje kafe: Evo kako utiče na nas i šta tačno unosimo u organizam
12.05.2021. | 15:41Kafu su u Africi i Arabiji koristili kao lijek, a britanski su ljekari u 16. vijeku tvrdili da napitak može prouzrokovati vrtoglavicu, malodušnost i nesanicu.
Vijekovima kasnije znamo da za zdravlje u kafi treba uživati s mjerom. Ovaj napitak ima više od hiljadu sastojaka, među njima ugljikohidrate, proteine, ulja, kiseline i minerale.
Organizam iz kafe dobija kalijum, magnezijum i kalcijum, ali ne u količinama dovoljnim za dnevne potrebe. Važnije je to da sadrži hlorogeničnu kiselinu koja je antioksidans, prenose 24sata.
Kako kofein utiče na nas?
Kofein je prirodna zaštita stabla kafe od parazita i predatora i ima efekat na naš središnji nervni sistem. Od kofeina nam srce kuca brže, šire se krvne žile i disajni putevi, a probavni sistem ubrzava.
Efekat se osjeti već nakon 15 minuta. Kafa je bila proglašena sportskim dopingom, ali je 2004. ipak uklonjena s popisa zabranjenih supstancija. U visokim dozama kofein može biti toksičan pa oni koji pretjeraju s kafama postaju nervozni, znoje se, pate od srčanih palpitacija ili nesanice.
Kofein može biti posebno opasan za osobne s kanalopatijom, rijetkim poremećajem elektrolitske neravnoteže srčanog mišića, jer im može podstaći štetnu aritmiju.
Koliko se kafe smije popiti?
To zavisi od načina pravljenja i o vrste kafe. Robusta ima dva do triput više kofeina od arabike, a šoljica filter kafe u pravilu ima više kofeina nego šoljica espresa.
Mlijeko i šećer
Dodavanje šećera remeti prirodan okus kafe, no mnogi ljudi tvrde da je bez šećera ili mlijeka za ublažavanje gorčine ne mogu piti. Mlijeko mijenja i način na koji kafa utiče na organizam. Kofein se otapa u mlijeku i sporije se otpušta pa mu efekat duže traje. Šećer podiže nivo inzulina i stimuliše cirkulaciju, što udvostručuje učinak kofeina, objašnjavaju stručnjaci.
Je li kafa zdrava?
Naučnici su otkrili brojne naznake da antioksidansi i drugi sastojci kafe imaju zaštitnu ulogu od niza bolesti poput dijabetesa, ciroze i fibroze jetre, žučnih kamenaca, astme, Parkinsonove i Alchajmerove bolesti i depresije.
Najbolje je kafu kombinovati sa zdravim načinom života, uravnoteženom prehranom i vježbanjem. Ako su vam alternativa alkohol i cigarete, bolje popijte još jednu šoljicu.