Zabrinjavajuće otkriće naučnika: Timus nije nepotreban već je ključan za zdravlje
15.08.2023. | 18:50Timusna /grudna/ žlijezda, koja se često smatra nevažnom u odrasloj dobi čovjeka i koja je često odstranjivana hirurškim putem, zapravo štiti ljude od raznih bolesti – otkrili su naučinci.
Prema novoj analizi američkih stručnjaka, oni koji se podvrgnu uklanjanju timusa suočavaju se sa povećanim rizikom od smrti iz bilo kog razloga kasnije u životu, kao i sa povećanim rizikom od razvoja raka.
Iako je studija opservacijska i ne može utvrditi direktnu uzročnu vezu između uklanjanja timusa i smrtonosnih bolesti, naučnici su zabrinuti zbog ovog otkrića i tvrde da bi očuvanje timusa trebalo biti klinički prioritet, gdje god je to moguće.
Tokom djetinjstva timus igra ključnu ulogu u razvoju imunološkog sistema tako što proizvodi T-ćelije koje se bore protiv klica i bolesti. Uklanjanje timusa u mladoj dobi dovodi do dugoročnog smanjenja T-ćelija i oslabljenog imunološkog odgovora na vakcine.
Do puberteta, timus se skuplja i proizvodi manje T-ćelija, zbog čega se čini nepotrebnim. Međutim, naučnici su otkrili da su pojedinci kojima je uklonjen timus imali gotovo dvostruko veću vjerovatnoću da će umrijeti za pet godina i dvostruko veću vjerovatnoću da će im se razviti rak unutar istog perioda.
Sve to sugeriše da bi timus mogao igrati ulogu u održavanju zdravlja odraslih. Naučnici sada vjeruju da bi nedostatak timusa mogao loše da utiče na zdravu funkciju imunološkog sistema odrasle osobe.
Neki pacijenti kojima je uklonjen timus pokazali su manje raznolike T-ćelijske receptore u krvi, što bi moglo pridonijeti razvoju raka ili autoimunih bolesti nakon operacije.
“Nju Inglend džurnal of medisin” navodi dac ova studija ističe ulogu timusa koji doprinosi proizvodnji novih T-ćelija u odrasloj dobi i održavanju zdravlja odraslih ljudi.