Zdravi užitak: Ovo su iznenađujući efekti konzumiranja crne čokolade
26.04.2023. | 10:57Nema sumnje da ste čuli da se čokolada može smatrati zdravim užitkom – tamna čokolada, to jest, ali ne i mliječna čokolada.
Istraživanja sugerišu da vam može pomoći da sagorite više kalorija. Tamna čokolada sa 70 posto i više kakaa bogata je biljnim jedinjenjima zvanim flavonoidi i flavanoli koji su povezani sa manjim rizikom od srčanih bolesti i drugih kardiovaskularnih blagodati.
Američko udruženje za srce napominje da neka istraživanja sugerišu da je konzumiranje tamne čokolade povezano sa manjim rizikom od insulinske rezistencije i visokog krvnog pritiska.
Jedno istraživanje u kojem su učestvovali gojazni ispitanici pokazalo je da konzumiranje tamne čokolade i sirovih badema pomaže u smanjenju njihovog “lošeg” holesterola. Druga istraživanja ukazuju na takve kognitivne koristi kao što su poboljšana cerebralna krv, poboljšana memorija, poboljšana brzina obrade i poboljšano raspoloženje.
Iako neki stručnjaci vjeruju da su dokazi o zdravstvenim blagodatima tamne čokolade još uvijek slabi, nova studija dodaje sve većem broju istraživanja koja će vas možda podstaći da uživate u nekoliko komada omiljene tamne čokolade nakon večere.
Studija objavljena 2021. godine testirala je efekat male količine crne čokolade na potrošnju energije žena tokom odmora i vježbanja.
Osamnaest sposobnih žena nasumice je raspoređeno u jednu od dvije grupe – jednoj je dato 20 grama tamne čokolade, a drugoj kalorijski usklađenu količinu bijele čokolade koja se jede dnevno tokom 28-dnevnog ispitivanja.
Ispitanici nisu bili upoznati s činjenicom da se tamna čokolada testira, a da je bijela čokolada plasibo.
Potrošnja energije za odmor u obje grupe (REE) i potrošnja energije za vježbanje (EEE) zabilježene su prije početka dodavanja čokolade i nakon 28 dana jedenja.
Vježbe su uključivale stacionarnu vožnju bicikla u dva različita intenziteta. Rezultati su pokazali da su učesnici koji su jeli tamnu čokoladu zabilježili gotovo 10 posto porast metabolizma u mirovanju (REE) u poređenju sa nijednim povećanjem REE grupe bijele čokolade.
Međutim, tamna čokolada nije imala uticaja na potrošnju energije tokom bilo kojeg intenziteta ciklusa.
Iako se može pretpostaviti da je kofein u čokoladi mogao biti uzrok pojačanog metabolizma, istraživači kažu da je dnevna doza tamne čokolade – približno 4 komada – bila premala da bi njen sadržaj kofeina mogao igrati značajnu ulogu u ishodu.
Vjerovatnije je da su flavonoidi u tamnoj čokoladi stimulisali ubrzanje metabolizma, kažu istraživači, koji sugerišu da bi daljnja istraživanja mogla otkriti ulogu tamne čokolade u energetskom balansu, kontroli težine i sastavu tijela, prenosi Kliks.