Zimska dehidratacija: Voda je potrebna i tokom hladnih dana
10.12.2024. | 21:59Kako temperature počnu da padaju, konzumirnje puno vode često “pada” sa liste prioriteta. Mnogi od nas osjećaju da su manje žedni tokom zimskog perioda, ali činjenica je da je našem tijelu potrebno dosta tečnosti tokom cijele godine.
Obično kada je hladno vrijeme manje unosimo vode, ali to ne sme da bude tako, jasni su ljekari i upozoravaju na zimsku dehidrataciju koja u ovom periodu može da bude česta pojava: “Mnogi ljudi misle da mogu da prepoznaju kada su dehidrirani, međutim, hladno vrijeme može da smanji odgovor na žeđ do 40 odsto zbog toga što se krvni sudovi sužavaju zbog očuvanja toplote”, kaže dr Ešvin Šarma.
Koji faktori mogu doprinijeti zimskoj dehidrataciji
“Zagrijani zatvoreni prostori odvode vlagu iz vazduha, i tako vas dehidriraju a da toga niste ni svjesni. Plus imate tendenciju da pijete manje vode zimi jer ne osjećate toliku žeđ”, objašnjava dr Čun Tang.
Još jedan faktor koji značajno utiče na zimsku dehidrataciju jeste i odjeća: “Slojevita garderoba utiče da se znojite, ali vjerovatno nećete to primjetiti jer znoj brzo isparava na hladnom vazduhu”, pojašnjava doktor i nastavlja: “Takođe, pijenje puno čaja, kafe ili alkohola, što je uobičajeno zimi, utiče na dehidrataciju”.
I bolesti doprinose da tijelu nedostaje vode, kažu doktori:
Porast bolesti kao što je grip tokom zimskih mjeseci takođe je može izazvati, posebno kod pacijenata koji imaju dijareju kao simptom. Prjeterano uživanje u hrani koja sadrži velike količine natrijuma je još jedan čest uzrok dehidracije”.
Znakovi koji ukazuju na to da smo dehidrirali
“Ako su vam usta suva, koža vam se ljušti ili svrbi, ili vam je urin tamniji od svijetle boje slame, možda ste dehidrirani. Osjećaj umora, vrtoglavice ili glavobolje takođe su uobičajeni alarmi za uzbunu. Posebno za starije ljude se ističe zbunjenost ili problemi sa koncentracijom. Ako doživite bilo šta od ovoga, vreme je da popijete vodu”, savetuje dr Čun Tang.
Zimska dehidratacija izaziva nekoliko ozbiljnih problema
Može smanjiti koncentraciju i izazvati probleme sa pamćenjem, što utiče na kognitivne sposobnosti. Takođe može biti povezana sa infekcijom mokraćnih puteva. Dovodi do pada krvnog pritiska, što je posebno opasno za starije osobe jer povećava rizik od vrtoglavice i padova. Ukoliko je dugoročna utiče na srce i cirkulaciju, pogoršava zatvor i isušuje kožu.
“Obezbjedite flašu vode da je pri ruci i pijte je tokom dana, čak iako niste žedni. Topla pića poput biljnog čaja ili tople vode sa limunom hidriraju i griju tokom hladnih dana”, naglašava dr Tang, a piše Indipendent.