Prilikom upoređivanja testova krvi kovid pacijenata sa uzorcima osoba koje nisu zaražene, otkrili su da neki od zdravih učesnika testiranja u sebi već imaju antitijela koja mogu da napadnu virus korona, bez obzira na to što do tada nisu oboljeli od kovida 19.
Britanski naučnici zaključili su da su se njihova antitijela formirala zbog izlaganja drugim virusima koji su po strukturi slični novom virusu. Kako bi dodatno provjerili otkriće, proučili su još 300 uzoraka krvi koje su prikupili prije izbijanja pandemije, odnosno uzorke koji su prikupljeni od 2011. do 2018. godine.
Većina uzoraka imala je antitijela koja su nastala kao posljedica imunog odgovora na običnu prehladu.
Od 300 uzoraka, uzorak svake 20. odrasle osobe formirao je antitijela koja su reagovala i na virus korona, a najviše ih je pronađeno u uzorcima djece u dobi između šest i 16 godina. Djeca imaju najviše tih antitijela jer su sklonija većem izlaganju drugim sojevima korone, a to objašnjava i zašto su manje ranjiva na teži oblik bolesti, navode autori studije.
Šiljati protein na površini virusa korona, koji je ključan za ulazak virusa u zdravu ćeliju, sastoji se od dva dijela – S1 i S2. Dok je S1 zadužen za vezivanje za ćeliju, S2 mu omogućava da u nju uđe.
Studija je pokazala da su S2 dijelovi novog virusa slični u strukturi virusima korona obične prehlade, što formiranim antitijelima pomaže u borbi i protiv novog virusa.