Zvuči bezopasno, a da li je zaista tako: Stručnjaci otkrili – da li se smije jesti snijeg

15.12.2023. | 20:25

Meteorološka zima je počela, neki krajevi su već pod snijegom i brojni u čijim mjestima nema snijega zasigurno će iskoristiti vikende i skorašnje praznike kako bi otputovali negdje gdje ima snijega.

Najviše se tome raduju mališani, koji se sankaju, grudvaju, grade snješka bijelića ili, možda, grickaju snijeg iz znatiželje.

To samo po sebi zvuči bezopasno, ali nije baš. Zaista, konzumiranje snijega može biti povezano s nekim zdravstvenim rizicima.

Na “oekotest.de” stručnjaci objašnjavaju koji su razlozi. Jedno je jasno, ne govorimo o vidljivo prljavom ili ugaženom snijegu. Podrazumijeva se da nikada ne biste trebali stavljati nečist snijeg u usta ili ga čak progutati. Ali šta je sa svježe palim, netaknutim snijegom? Smatra se da je takav snijeg zdrav, ali to nije slučaj.

Еkolog Volfgang Štraf iz Njemačke savezne agencije za okolinu objašnjava:

“Kiša i snijeg nisu hrana i nisu bez klica: kontaminacija zračnim putem proizvodima izgaranja, prašinom ili mikrobnim aerosolima je moguća”.

Ali, čak i ako je snijeg bio potpuno bez onečišćujućih materija – što praktično nikada nije u našim regijama – postoji još jedan problem. Jer nije važno samo šta je u snijegu, nego i šta nije.

Naša pitka voda, koja se uglavnom dobiva iz podzemnih voda, sadrži minerale i elektrolite kao što su magnezijum, kalcijum, kalijum i natrijum. Snijeg se, sa druge strane, najbolje može uporediti s destilovanom vodom. A ako pijete ili jedete prekomjernu količinu, možda se dovodite u opasnost.

Konzumiranje vode bez elektrolita povećava osmotski pritisak na naše stanice. To se naziva povratna osmoza i opasna stvar u vezi s njom je da se vitalni natrijum uklanja iz organizma.

To može izazvati takozvanu intoksikaciju vodom, što rezultuje teškim problemima s cirkulacijom, a u ekstremnim slučajevima može biti i smrtonosno.

Jesti snijeg jednostavno nije dobra ideja i to biste trebali objasniti i naučiti svoju djecu, javlja “Slobodna Dalmacija”.

Oznake: Snijeg, Stručnjaci