Arheolozi nabasali na skriveni kompleks: Slučajno otkriven drevni grad Maja
29.10.2024. | 21:34Ogroman grad naroda Maja otkriven je više vijekova nakon što je nestao pod krošnjama džungle u Meksiku, a arheolozi su pronašli piramide, sportske terene, nasipe koji povezuju kvartove i amfiteatre u jugoistočnoj državi Kampeče, javlja Bi-Bi-Si.
Arheolozi su otkrili skriveni kompleks, koji su nazvali Valerijana, pomoću lidara, vrste laserskog snimanja koje mapira strukture zakopane pod vegetacijom.
Najvećim nalazištem Maja u drevnoj Latinskoj Americi smatra se Kalakmula, a ovo nalazište je drugo po veličini.
Tim je slučajno otkrio tri lokacije na području istraživanja veličine glavnog grada Škotske Edinburga, kada je jedan arheolog pregledavao podatke na internetu.
“Bio sam na otprilike 16. stranici `Gugl` pretraživanja i pronašao lasersko istraživanje koje je provela meksička organizacija za praćenje prirode”, rekao je Luk Old-Tomas, doktorand na Univerzitetu Tulan u SAD.
Istraživanje je izvedeno lidarom, tehnikom daljinskog očitavanja koja ispaljuje hiljade laserskih impulsa iz aviona i mapira objekte ispod koristeći vrijeme potrebno signalu da se vrati.
Međutim, kada je Old-Tomas obradio podatke metodama koje koriste arheolozi, vidio je ono što je drugima promaklo – ogroman drevni grad koji je možda bio dom 30.000 do 50.000 ljudi na svom vrhuncu od 750. do 850. godine. Old-Tomas i njegove kolege nazvali su grad Valerijana po obližnjoj laguni.
Arheolozi kažu da su klimatske promjene bile glavni faktor propasti i konačnog napuštanja grada.
Valerijana ima obilježje glavnog grada i bila je druga po gustoći zgrada iza spektakularnog mjesta Kalakmul, udaljenog oko 100 kilometara. “Skrivena je naočigled”, kažu arheolozi, jer je udaljena samo 15 minuta hoda od glavnog puta u blizini Spuhila, gdje danas uglavnom žive Maje.
Grad površine oko 16,6 kilometara kvadratnih imao je dva glavna centra sa velikim zgradama udaljenim oko dva kilometra povezanim velikim brojem kuća i nasipa. Grad je imao dva trga sa hramskim piramidama gdje bi se Maje klanjali, sakrivali blago, poput maski od žada i pokopavali mrtve. Grad je imao i teren na kome su igrali drevnu igru loptom.
Istraživači su pronašli 6.764 zgrade različitih veličina.
Istraživanje ukazuje da je civilizacija Maja propala od 800. godine nove ere djelimično zbog guste naseljenosti gradova i zato što nije mogla preživjeti klimatske probleme.
Ratovi i španska osvajanja te oblasti u 16. vijeku, takođe, su doprinijeli iskorjenjivanju gradova Maja.