Bokserka za koju kažu da je muško! Doktorica objasnila šta je sindrom od kojeg pati Iman
06.08.2024. | 10:26Olimpijske igre u Parizu zasigurno će obilježio nastup bokserke Iman Kelif i sve kontroverze koje su došle nakon meča sa Anđelom Karini.
Kelif je pala na testu podobnosti pola na Svjetskom prvenstvu u boksu 2023. godine kada je DNK analizom navodno utvrđeno da ima XY hromozome. Međunarodni olimpijski komitet sa druge strane, objavio je da ispunjava kriterijume da se takmiči u ženskom boksu. Nakon meča sa Italijanskom svi su rekli da je Iman muško te da je borba nepravedna.
Zbog pritiska javnosti, oglasio se i otac od Iman koji je rekao da je Iman rođena kao žena te tom prilikom pokazao i dokumenta koja to potvrđuju.
Šta znači kada žena ima XY hromozome u ATV jutru objasnila je internista endokrinolog doc. dr Gabrijela Malešević.
“To su rijetki sindromi. Jedan na 80-100.000 djece ima taj sindrom. Dva su sindroma gdje žena ima muške hromozome, a rađa se kao djevojčica. To nastaje greška u receptorima, enzimima itd. Zbog tih grešaka, sve zametne ćelije gdje treba da se razvijaju muški polni organi sve ne razvijaju i preuzima ženski fenotip. Onda imamo situaciju gdje se rodi djevojčica, razvija se kao djevojčica, izgleda tako, razvija se i sviđa joj se suprotan pol. Sve je tako do adolescencije kada treba da dobije menstruaciju”, kaže Malešević i objašnjava:
“Kod jednog sindroma je potpuno fenotipski, izgleda kao žena, ima matericu, ima vaginu, nema jajnike. U drugom sindromu, nema matericu, ima ingvinalno, kao preponske dvije kile gdje su zaostali testisi. Kod sindroma neosjetljivosti na androgene gdje imaju zaostali rudimenti testisa, to se obično u djetinjstvu vide kao vide kao neke preponske kile i to se odstrani zato što je to uvijek predispozicija za razvoj karcinoma. To je jedan sindrom. U tom periodu ima višak testosterona dok se to ne odstrani upravo zbog toga. U drugom sindromu, višak testosterona ne postoji. Imamo potpuno fenotipsku ženu sa muškim hromozomima. Problem za te osobe nastaje u adolescenciji. U tim pretragama zašto neka djevojka nema menstruaciju otkrije se taj sindrom. Tu nastaju problemi. Trebate mladoj djevojci objasniti da ima muške hromozome, da neće moći imati potomstvo. Tada je potrebna psihička podrška”, kaže Malešević.
Ona objašnjava da kada je fizički izgled u pitanju, razlike mogu biti kao i kod svake žene.
“U jednom sindromu mogu biti više, sa izraženijim čeljustima lica. Nivo testosterona u jednom sindromu je normalan, u drugom je povišen dok se te kile ne detektuju”; kaže Malešević.