Dilema koja je mučila vjernike: Sveštenik Gojko otkrio šta nedjeljom ne treba da se radi nikako

13.08.2024. | 19:12

Protojerej-stavrofor Gojko Perović razbija zablude i ukazuje na pravu svrhu sedmog dana u nedjelji, i kroz svoje mudre riječi razuvjerava pogrešna shvatanja koja su se uvukla među vjernike.

U svijetu hrišćanstva, nedjelja je dan kada duša traži mir, a srce se otvara svjetlosti Božije ljubavi. Mnogi vjernici često se nađu u dilemi – da li nedjelja treba biti dan za apsolutni odmor ili za duhovnu obnovu i angažman?

“Kad je došao među ljude, Gospod je počeo da propovijeda. Prva stvar mu je bila da odvikne ljude od toga da zakonski shvataju svoje spasenje. Mi ne znamo za nedjelju. Mi nemamo sveca. Zapovijest Božija glasi: Šest dana radi, trči, završavaj svoje poslove, a sedmi dan… Е to je samo kod nas prevedeno – odmaraj. To nigdje više nema. Biblija je prevedena na sve jezike svijeta i niko osim nas to nije preveo – odmaraj. A mi smo to „odmaraj“ shvatili da treba da ležimo.”

Upravo tu, otac Gojko ukazuje na suštinsku grešku mnogih vjernika, koji nedjelju vide kao dan za pasivnost, zaboravljajući na njenu pravu svrhu”, posvetiti se Bogu i duhovno uzdići.

U jednoj svojoj priči, otac Gojko donosi snažnu poruku kroz prizor iz svakodnevnog života:

“Zapovijest Božija kaže da šest dana završavamo svoje poslove i obaveze, a sedmi da posvetimo Bogu svome. Posveti ga Bogu, to znači – iz svih snaga. Prvo, ustani rano. Pa se fino sredi, pa obuci najčistije što imaš, pa pođi u crkvu. Tamo budi miran, nemoj da gledaš okolo ko je ušao, ko šta radi, za koliko novca prodaju svijeće… Nego, prosto došao si da se pomoliš Bogu tih sat vremena, koliko liturgija traje. Da se preispitaš kakav si, šta si”, kaže otac Gojko, a potom ističe:

“Jednostavno, došao si da se pomoliš Bogu tih sat vremena, koliko liturgija traje. Kad se završi služba u crkvi, ako ima mogućnosti, sveštenik će pozvati ljude da popiju po rakiju ili kafu, ako ima načina i prostora da se to uradi. Pa ni tu nije kraj. Onda se zovu ljudi na ručak, pa se pođe u bolnicu da se obiđe neko, pa se nazove tetka, strina, priupita se kako je, šta radi. Nedelja je dan za to, a ne za ležanje i apsolutni nerad. Ako nema toga dana, mi smo onda ludi ljudi”, poručuje otac Gojko.

Nedjelja je dan za poklonjenje Bogu, za povezivanje sa svojom dušom i sa bližnjima. To je vrijeme kada se vjernik ne povlači u pasivnost, već aktivno traži duhovnu obnovu. U suštini, ono što radimo na taj dan, treba da nas podsjeti da je prava svjetlost u služenju Bogu i ljubavi prema ljudima. Tek tada, nedjelja postaje zaista sveta.