Iz njegovih očiju isijavaju milost i dobrota: Ovako je patrijarh Pavle izgledao kao student FOTO
17.07.2024. | 12:53Godine 1914, 11. septembra u selu Kućanci rodio se Gojko Stojčević, koji je kasnije postao patrijarh Pavle.
Zamonašio se u manastiru Blagoveštenju 1948. godine, kada je dobio ime po apostolu Pavlu. Patrijarh Pavle je u periodu od 1990. do 2009. godine bio vrhovni poglavar Srpske pravoslavne crkve, 44. po redu.
Njegovo puno ime i titula glasili su Njegova svetost arhiepiskop pećki, mitropolit beogradsko-karlovački i patrijarh srpski gospodin Pavle. Upokojio se 15. novembra, 2009. godine, ali sjećanje na patrijarha Pavla ne bledi i dan-danas važi za omiljenog srpskog patrijarha.
Djetinjstvo patrijarha Pavla
Imao je samo tri godine kada je brigu o njemu preuzela tetka, pošto mu je otac umro od tuberkuloze, od koje je obolio u Americi. Ubrzo je ostao i bez majke, koja je preminula rađajući dijete novom suprugu.
Nižu gimnaziju završio je u Tuzli, a višu u Beogradu, nakon čega je upisao bogosloviji u Sarajevu, a potom i Bogoslovski fakultet u Beogradu. Zanimljivo je da je uporedo studirao i medicinu, ali je stigao samo do druge godine. Kao malom nije mu baš vjeronauka dobro išla, za razliku od matematike i fizike, ali je porodica veoma uticala na njega, pa je odlučio da treba da studira bogosloviju.
Rat i okupacija zatekli su ga u rodnoj Slavoniji, a onda je na svojoj koži osjetio izbegličko iskustvo kad je pred ustašama pobjegao u Beograd. Tu je sve do 1942. godine radio na raščišćavanju ruševina, a onda je zbog slabog zdravlja započeo svoj monaški život u manastiru Svete Trojice u Ovčaru.
Гојко Стојчевић студент Богословског факултета у Београду крајем ‘30их година, касније владика Рашко-призренски и патријарх српски господин Павле. pic.twitter.com/fYdjHLhJGY
— Retuširanje Foto (@RetusiranjeFoto) March 9, 2022
Svuda pješice
Posebno se starao o prizrenskoj Bogosloviji, gradio nove, obnavljao porušene i stare crkve, često putovao i služio u svim mjestima svoje eparhije. Živio je bez posluge i sekretara, gotovo svuda išao pješice ili autobusom. U tom periodu nije bio poznat široj javnosti, ali je kao episkop raško-prizrenski u Ujedinjenim nacijama u Njujorku svjedočio o izuzetno lošim međuetničkim odnosima na Kosovu i Metohiji.
Biografi su zabilježili da je pisao nadležnima i kucao na vrata svih onih za koje je procijenio da mogu da pomognu u sprječavanju sukoba. Nikad nije govorio o šikaniranjima i maltretiranjima kojima je bio izložen od strane Albanaca, prenosi Žena Blic.
Fotografija patrijarha kao studenta
Na društvenim mrežama nedavno je objavljena crno-bijela fotografija patrijarha Pavla dok je još bio student. Ova fotografija je oduševila mnoge, te su istakli da se i tada u njegovim očima vidjela milost i dobrota.
Iako u njegovo vrijeme nisu postojale fotografije u boji, oni koji su ga poštovali, cijenili i voljeli, retuširali su njegovu fotografiju dok je još bio mladi student Bogoslovskog fakulteta, tridesetih godina prošlog vijeka.
Govorili su za njega da je “čovjek koji najtiše govori, a najdalje se čuje”, u svijetu ga priznavali za jednog od najvećih duhovnika našeg vremena, a on se nije libio da na crkvi popravlja krov i da sebi krpi cipele.