Kulturno blago našeg naroda: Van teritorije Srbije četiri petine srpskih srednjovjekovnih knjiga

21.06.2024. | 09:26

Najveći dio srpskih srednjovjekovnih knjiga je uništen, a od onoga što je preostalo čak četiri petine se ne nalazi na teritoriji Srbije usljed spleta istorijskih okolnosti, rekao je načelnik Arheografskog odjeljenja Narodne biblioteke Srbije Vladan Trijić.

On je istakao da su od naročitog značaja srpske srednjovjekovne knjige koje su završile u privatnom vlasništvu, jer nisu bile dostupne, pa time ni uključene u korpus spomenika srpske pismenosti, odnosno “nisu ni dio naših znanja o sopstvenoj prošlosti”.

Među njima su i dva izuzetno vrijedna srednjovjekovna srpska rukopisa koje je Ministarstvo kulture Srbije kupilo nedavno na aukciji u Londonu, a nalazila su se u rukama norveškog kolekcionara Martina Shojena, vlasnika jedne od najvećih privatnih rukopisnih zbirki na svijetu.

Trijić smatra da se u Shojenovoj kolekciji nalazi još srpskih rukopisnih knjiga.

“Mi smo u Arheografskom odeljenju Narodne bibilioteke Srbije odranije evidentirali postojanje srpskih rukopisa u Shojenovoj zbirci, a ima ih više od dva izneta na prodaju ovom prilikom”, rekao je Trijić za beogradsku “Politiku”.

On je naveo da će srpski stručnjaci sada biti u prilici da nakon neophodnih arheografskih analiza utvrde mjesto koje im pripada u mozaiku srpske srednjovjekovne kulture, kao i ono što sve trenutno najviše zanima, a to je da li u ovim knjigama ima ikakvog traga njihovog porijekla, ko ih je i za koga prepisao, ko kroz vijekove čitao i kakva je bila njihova istorija.

Ministarstvo kulture Srbije kupilo je nedavno na aukciji u Londonu u aukcijskoj kući “Kristi” dva izuzetno dragocjena i vrijedna srednjovjekovna srpska rukopisa – “Srpski oktoih” s početka 14. vijeka i “Žitije Varlama i Joasafa” s početka 15. vijeka, a plaćeni su 57.000 funti.

Ministar kulture Nikola Selaković rekao je da će ovo ministarstvo nastaviti da ozbiljno prati svjetsko tržište i kada god bude u prilici radiće na tome da srpsko kulturno blago rasuto širom svijeta bude vraćeno u otadžbinu.