Morate imati kod kuće: Biljka ljubavi mami poglede FOTO
28.09.2024. | 22:09Svaki dom je ljepše i prijatnije mjesto kada u njemu žive biljke. A da li ste razmišljali da svoj životni prostor upotpunite jednom egzotičnom ljepoticom koja je potpuno jednostavna za održavanje, pa samim tim idealna i za početnike i one ljude koji nemaju mnogo sreće sa kućnim biljkama.
Tilandsija je poznata i kao biljka ljubavi, a krasi je neobična ljepota zbog koje mami poglede.
Izgleda poput ružičastog pera koje se nazire unutar dugih i tankih listova, a tu su i graciozni, plavi cvjetovi. Dolazi iz porodice Bromeliacae, kojoj pripada više od 600 vrsta biljaka u tropskim i suptropskim krajevima Srednje i Južne Amerike, u koje spada i ananas.
Ono što je čini posebnom je i to što tilandsija cvjeta samo jednom u životu, a nakon toga odumire. Iako brzo odumire odmah se pobrine za svoje potomke. Odnosno, paralelno s tim procesom nastaju nove male biljke, kojima se ona i razmnožava.
Njeno prirodno stanište su krošnje tropskih šuma i ima vrlo slabo razvijen korijen. Veže se za drveće radi strukturalne potpore, a sićušne dlačice na lišću, takozvani trihomi, upijaju vodu i hranjive materije direktno iz vazduha. Zapravo joj korijenje nije potrebno jer pomoću njega ne upija vodu i hranjive materije iz zemlje.
Prednost gajenja ove biljke je i to što joj je potrebno samo povremeno zalivanje, a ona će vam ovu brigu višestruko vratiti jer apsorbuje negativne materije iz vazduha, pa je odličan izbor za sve one koji na prirodan način žele da pročiste vazduh u svom domu.
Pošto apsorbuje elektromagnetno zračenje, a ukućane štiti od elektrosmoga tilandsija se preporučuje za držanje u prostorijama sa IT uređajima, TV i električnim aparatima. Vrlo je popularno gajiti tilandsije u staklenim kuglama i u tom slučaju treba paziti da kugla ne bude premala i da oko biljke struji dovoljno vazduha.
Nekoliko savjeta za gajenje biljke ljubavi
Zalivajte je svakih sedam do 10 dana, a jednom mjesečno u vodu dodajte prihranu. Zalivajte je prskanjem i koristite odstajalu vodu – najbolje bi bilo kišnicu.
Držite je na svjetlom mjestu, ali pripazite da izvor svjetlosti ne bude direktan.
Prijaju joj temperature prostora iznad 15 stepeni.