Od ljubavi do opsesije i odmazde: Kako se riješiti ljubavnog progonioca?

06.07.2024. | 22:04

Žrtve uhođenja poslije raskida veze ne treba da posmatraju kroz „ružičaste“ naočare neprikladno ponašanje svojih bivših partnera, već treba da čvrsto da zauzmu odbijajući stav. Ako ni to ne pomaže, najbolje rešenje je da se obratite nadležnim organima kako bi ste se zaštitili. A šta je cilj osobe koju ste voljeli da se transfomiše u onu koja vas uhodi.

Latice ruže ili vaša omiljena čokolada ispred vašeg stana, tako je u holivudskim filmovima prikazan pokušaj bivšeg partnera da nas osvoji. No, realnost je često drugačija.

Bliže stvarnosti ponašanju progonitelja, prikazano je u Netfliksovoj seriji Baby Reindeer (Mali irvas), poput sajber uhođenja na društvenim mrežama, brojnih poruka u kojima su i izlivi ljubavi i prijetnji.

Žrtve uhođenja često se plaši i povratka u svoj dom jer ne znaju šta može da ih sačeka, a nekada je i njihova porodica ugrožena.

Odbijanje

Žrtvi može pomoći ako shvati šta zapravo stoji iza motivacije bivših partnera da ih progone, kažu istraživači iz oblasti psihologije.

Pojedini ljubavnici mogu da žale zbog „izgubljene“ ljubavi, bez obzira na to koliko je veza kratko trajala, uključujući i jednu noć, što dovodi do opsjednutosti.

Drugi pak zbog odbijanja mogu da postanu opsjednuti, jer nisu prešli iz faze poznanstva u vezu. Uzmite u obzir oba razloga, kako biste razumjeli dinamiku odnosa.

Osveta

Istraživači su došli i do zaključka da osobe koje imaju poteškoće da se kontrolišu i sa crtama opsesivnosti, imaju želju da se osvete bivšem partneru.

Njih motiviše postizanje cilja koji su sebi zadali – vraćanje partnera, kao i želja za samim pomirenjem.

Takođe, uz male razlike, to je važilo i za muškarce i žene, ali su osobe muškog pola imali nasilnije načine uhođenja.

Odlučno – ne

Žrtve progonitelja, koji su im nekada pružali romantične gestove, moraju da se uvjere da ne posmatraju ponašanje bivšeg partnera kroz „ružičaste naočare“.

Kada prepoznaju pataloška ponašanja, u prednosti su jer mogu da preuzmu korake kako bi se zaštitile, pa i tražile pomoć od nadležnih organa.

Psiholozi poručuju da ne upadate u njihove podmukle zamke, kao i da čvrsto zauzmete odbijaći stav koji će da ih odvrati od daljeg uhođenja.