Sveštenik napravio pravilnik za vjenčanja, pa poručio: Kome se ne sviđa ima i drugih crkava!

22.08.2024. | 09:13

U Župi svetog Marka u Trnjanima kod Slavonskog Broda u Hrvatskoj nedavno je osvanuo “pravilnik crkvenog vjenčanja”, koji je izazvao mnogo pažnje među vjernicima.

Župnik Luka Ćosić objavio je ovaj pravilnik s namjerom da pojasni pravila i procedure za sve parove koji planiraju da se vjenčaju u njegovoj crkvi.

“Naveden različitim nepravilnostima i nerazumijevanjima u slavlju sakramenta braka izdajem sljedeći pravilnik kojim se jasno određuje kako teku pripreme prije, za vrijeme i nakon vjenčanja u našoj župi”, započeo je župnik svoju objavu na fejsbuku.

Prema pravilniku, vjenčanje mora biti najavljeno u župnoj kancelariji najmanje 45 dana unaprijed. Ceremonija se zakazuje na datum i vrijeme dogovoreno u župnoj kancelariji, osim tokom Korizme i svetog Trodnevlja. Vjenčanje se po pravilu održava u župnoj crkvi, a može biti sa misom ili bez nje, uz sviranje orgulja ili bez muzike. Mladenci mogu dovesti sopstvene muzičare, pod uslovom da poštuju crkvene propise.

Zabranjen pirinač!

“Bacanje konfeta, cvijeća, pirinča i sličnih stvari poslije vjenčanja ispred crkve je neprikladno, nekulturno i zabranjeno. Takođe, zabranjene su i baklje. Mladenci pri prijavi vjenčanja ostavljaju iznos od 100 evra u slučaju da prostor oko crkve ostane neuredan. Novac dobijaju nazad ako je sve u redu”, upozorio je on.

Sveštenik je detaljno opisao kako treba da izgleda obred vjenčanja, od dolaska mladenaca do potpisivanja dokumenata.

Nema svjetovne muzike

“Mladenci zajedno ulaze u crkvu jer su se zajedno odlučili na sakrament ženidbe”, pojasnio je župnik Ćosić.

Uređenje crkve i muziku mladenci dogovaraju sa sveštenikom.

“Svetovne pesme, koliko god bile drage i lijepe, ne mogu se izvoditi u liturgiji. Nakon što mladenci sklope brak i župnik otpusti narod, potpisuju dokumente, a čestitanje se odvija ispred crkve”, napisao je on.

Pravila odijevanja i ponašanja

“Sakrament braka sklapa se u crkvi, koja je za vjernike sveto mjesto. Zvanice, kao i mladenci, trebalo bi da budu primjereno obučeni, u skladu sa opštim bontonom. Mladenci pristupaju sakramentu braka s vjerom”, napisao je on.

Takođe, župnik je upozorio da zvanice ne bi smjeli da dolaze pijani na ceremoniju, niti je dozvoljeno glasno razgovaranje ili urlikanje u crkvi. Zastave su takođe zabranjene u crkvi.

“Kome se ne sviđa – ima još župa”, zaključio je župnik Luka Ćosić, prenosi Blic.