Zanat koji Jelena čuva od zaborava: Preradom vune napravila bistu Đokovića
10.12.2024. | 16:02Šta ženske ruke mogu sve da stvore, neko to ne može ni da zamisli. Iako skoro svaki zanat vodi tešku borbu za opstanak, Jelena Milić iz sela Šumice kod Smedereva odlučila je da specifičnu tehniku prerade vune sačuva od zaborava.
Ona se bavi “bustovanjem” ili bockanjem vune, a njenih ruku djela pravi su unikati.
Preko ljeta ova vrijedna žena radi sezonske poslove, ali preko jeseni i zime njen topli dom pretvara se u pravi umjetnički atelje.
– Volim ovu staru tehniku “bustovanja” vune. Za mene je to jako lako, iako bi možda nekom drugom bilo teško, moram da kažem da meni to zaista ide od ruke. Što bi se reklo, imam talenta. To mene smiruje i opušta, zaista to radim iz velike ljubavi i mislim da se to na mojim djelima vidi – kaže Jelena.
Bistu Novaka Đokovića pravila četiri mjeseca
Do sada je napravila mnogo toga od vune, dekoracije sa simbolima divljih životinja, Džonija Depa.. Ipak, posebno mjesto u njenoj kući zauzima vunena bista najvećeg Srbina svih vremena – Novaka Đokovića. Lik tenisera urađen je toliko vjerodostojno, da što bi rekli stariji – samo što ne progovori.
– Vidjela sam sliku i poželjela sam da to uradim. Ništa mi nije bilo teško, željela sam da izgleda savršeno. Radila sam to četiri puna mjeseca. Utrošeno je puno sati i sati rada, dana i dana. Takođe, za Đokovića sam potrošila i pun džak vune, to je oko kilogram i 400 grama, što je kad je u pitanju vuna zaista mnogo. Vunu nabavljam iz Leskovca, u pitanju je domaća vuna, ali samo površinski sloj uradim od merino vune i to kasnije prefarbam. Na kraju sam zadovoljna kako je ispalo, imala bih samo želju da ako ikada bude u prilici ovaj moj rad Novak Đoković i potpiše. Da ga kruniše svojom autogramom – priča ova vješta samouka umjetnica.
Od vune pravi i Čarli Čaplina
Nakon Džonija Depa i Đokovića, paleti Jeleninih radova pridružiće se i Čarli Čaplin čiju figuru je nedavno počela da radi.
– Plan je da to bude veća figura koja stoji. Počela sam prvo od glave, ali sam to promijenila i sada prvo radim noge. Jeste zahtjevno, ali kada sam se izborila sa Đokovićem, mislim da neće biti problem ni Čarli Čaplin – dodaje Jelena.
Bila je gost i na Umjetničkoj koloniji ove godine i to joj je, kako kaže, mnogo značilo jer je tada vidjela da i profesionalni, školovani umjetnici hvale i cijene njena djela. Da li će od ovog svog lijepog hobija Jelena napraviti uspješan biznis – ostaje da se vidi.
– Kod mene mogu da se poruče portreti ili nešto drugo. Jedna od porudžbina otišla je za Njemačku. Cijena svakako zavisi od veličine i oblika onoga šta se radi – zaključuje ova Smederevka.